Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice Airport z nowym rekordem! Lotnisko chwali się wynikami

Autor: w dniu 2023-10-11

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy pasażerskie za dziewiąty miesiąc i trzy kwartały bieżącego roku.
Wrzesień 2023 roku był, jak informuje GTL SA, najlepszym dziewiątym miesiącem roku w historii portu, w tym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało aż 706 036 podróżnych, tym samym pobity został dotychczasowy rekord z września 2018 roku, kiedy to na katowickim lotnisku obsłużono 603 017 pasażerów.

Katowice Airport z rekordem we wrześniu

W minionym miesiącu z siatki połączeń regularnych, obsługiwanej w Pyrzowicach przez takie linie lotnicze jak Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało 278 975 podróżnych. Podczas dziewiątego miesiąca 2023 roku najczęściej z katowickiego lotniska podróżowano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.

We wrześniu 2023 roku w ramach siatki połączeń czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w Pyrzowicach odnotowano 426 048 pasażerów. Najchętniej podróżowano z Katowice Airport na wakacje do Antalyi, Hurghady, na Rodos, do Marsa Alam oraz na Zakynthos. Podczas dziewiątego miesiąca 2023 roku na katowickim lotnisku odnotowano 5 200 startów i lądowań samolotów.

Rekordowe trzy kwartały

Od stycznia do końca września bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono 4 484 592 podróżnych. Czteromilionowego pasażera odprawiono 10 września – nigdy wcześniej w historii lotniska nie odnotowano takiej liczby pasażerów w tak krótkim czasie. Wcześniej granicę czterech milionów podróżnych w skali roku przekroczono na katowickim lotnisku trzykrotnie: 2 października 2018 roku, 6 października 2019 roku oraz 10 listopada 2022 roku.

W trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 2 248 607 osób. Najczęściej w ramach tego rodzaju ruchu latano z lotniska w Pyrzowicach do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Einhoven oraz Frankfurtu. Na połączeniach czarterowych odnotowano z kolei 2 220 157 podróżnych. Najchętniej w tym czasie podróżowano na połączeniach wakacyjnych do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, na Rodos oraz Heraklion. Od stycznia do września br. statki powietrzne wykonały w Katowice Airport 35 647 startów i lądowań.

– Za nami sezon wakacyjny, który w tym roku trwał od maja do końca września. W tym czasie z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzystało rekordowe 3,36 mln podróżnych, z tego 1,96 mln pasażerów w ruchu czarterowym. W pierwszej połowie listopada, po raz pierwszy w historii portu, obsłużymy pięciomilionowego pasażera w skali roku. Cały 2023 rok zamkniemy świetnym wynikiem ok. 5,5 mln odprawionych podróżnych, a w przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

KATOWICE AIRPORT W LICZBACH
Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie około 5,5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.