Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice gotowe na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Autor: w dniu 2023-10-24

Międzynarodowe Centrum Kongresowe po raz kolejny będzie areną dyskusji, inspiracji i wymiany myśli. W Katowicach staruje Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest największym wydarzeniem dla firm sektora MŚP w Europie. Od roku 2011 jest miejscem pozyskiwania nowej wiedzy, wymiany poglądów, inspiracji i nawiązywania relacji biznesowych. 13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaplanowano w dniach od 25 do 27 października

W dwunastu dotychczasowych edycjach Kongresu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców i ekspertów z całego świata oraz liczne grono przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji otoczenia biznesu, świata nauki i kultury.

Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem "Ready for Change?". Kongres podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów, wystąpień key speakerów i autorytetów skupi się na dostosowaniu przedsiębiorców do aktualnej rzeczywistości.

– Jedyną stałą w życiu jest zmiana i choć nie możemy jej przewidzieć i zaplanować, to możemy nauczyć się radzić sobie w tak rozwojowym, szybkim i pełnym przemian świecie. Zmiana, choć jest nagła, niesie za sobą także szansę, którą można wykorzystać na wiele sposobów – przekonuje Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która jest organizatorem wydarzenia.

Kongres, nieprzerwanie od 2011 roku jest platformą łączącą przedsiębiorców, samorządowców, naukowców i przedstawicieli polityki. To przestrzeń, w której wszyscy zdobywają wiedzę, wymieniają się doświadczeniami oraz nawiązują nowe znajomości i zacieśniają biznesowe kontakty, w tym również te międzynarodowe.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano kilkadziesiąt wystąpień, paneli i warsztatów oraz setki spotkań biznesowych z ekspertami wielu dziedzin. Najwięksi, polscy, jak i międzynarodowi praktycy zgromadzą się w MCK w Katowicach, by dostarczyć inspiracji, porządnej dawki wiedzy oraz podzielić się wypracowanym przez lata biznesowym know-how.

Bezpłatna rejestracja i program: http://www.ekmsp.eu

Oprócz paneli, wystąpień i warsztatów zaplanowano międzynarodowe spotkania B2B, Targi Biznes Expo oraz targi pracy Work for All, na których będzie można znaleźć pracownika jak i pracodawcę.

Ready for Change?

W ramach tej ścieżki omówione zostaną strategie zarządzania firmą w niestabilnych warunkach gospodarczych, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz globalną rywalizacją o zasoby w kontekście supermocarstw i wykorzystanie potencjału biznesowego danych w swojej firmie. Nie zabraknie wątku deglobalizacji, kwestii bezpieczeństwa, tematu sztucznej inteligencji oraz Big Data. Polityka i ekonomia także znajdą się w centrum uwagi. Rozważany będzie wpływ unijnego pakietu klimatycznego – Fit for 55 na rozwój gospodarczy Europy, Polski i Województwa Śląskiego oraz jego potencjału jako "Land of Opportunity".

Prawo i podatki

Eksperci będą analizować kluczowe zmiany prawne na 2024 rok, system e-faktur, raportowanie ESG oraz minimalizowanie ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Firma to ludzie

Pod tym hasłem prelegenci i uczestnicy będą prześwietlać rozwój i nowe trendy w edukacji, umiejętności przyszłości oraz modele edukacyjne względem XXI wieku. Poddana debacie zostanie także aktywizacja zawodowa cudzoziemców oraz rola benefitów pozapłacowych dla pracowników.

Tech Trends Poland

W tym obszarze zostaną omówione tematy takie jak: budowanie kultury innowacyjnej, zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwach oraz wykorzystanie technologii motoryzujących rozwój w tej dekadzie.

Finanse i inwestycje

Ścieżka finansów i inwestycji skoncentruje się na szansach i wyzwaniach nowej perspektywy finansowej UE jak i utrzymania płynności w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także finansowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Marketing i sprzedaż

W obszarze marketingu i sprzedaży eksperci zbadają zarządzanie produktem na turbulentnym rynku, e-commerce jako szansę dla MŚP oraz wpływ AI na kampanie marketingowe.

Smart City dla biznesu

Tematy zawarte w tym pionie poruszą kwestie odpowiedniości koncepcji dla różnych miast, udziału biznesu w budowaniu smart-city, technologii wspierających inteligentne miasta oraz narzędzi wsparcia przedsiębiorców przez lokalne władze.

Global Business Meeting

Ostatnia ścieżka skoncentruje się na aspektach międzynarodowych, takich jak spotkania B2B z gośćmi zagranicznymi, współpracy międzynarodowej w kontekście geopolityki oraz znaczeniu takich partnerstw dla MŚP. W ramach EKMŚP odbędzie się również Seminarium Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru. Poradnik dla polskiego przedsiębiorcy z udziałem JE Ambasadorów Kolumbii, Meksyku i Peru.