Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: O bezpieczeństwie na drogach podczas pikników

Autor: w dniu 2023-08-11

W Katowicach rusza cykl pikników edukacyjno-rozrywkowych. Będzie to okazja do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim garść wiedzy i cennych wskazówek dotyczących m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przekaże je Bebok Rajduś.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest absolutnym priorytetem. Mając to na uwadze działamy na wielu płaszczyznach. Na Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz składa się już ponad 360 kamer i wciąż jest on rozbudowywany. Dopłacamy do dodatkowych patroli policji oraz ruszyliśmy z akcją doświetlania przejść dla pieszych w mieście. Działania doraźne uzupełniają edukacja i profilaktyka. Korzystając z letniej aury chcemy trafić z informacjami do jeszcze większego grona mieszkańców, stąd pomysł na pikniki edukacyjne – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt jest skierowany do mieszkańców, a jego celem jest utrwalenie dobrych wzorców. Partnerami wydarzenia są jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców – w tym m.in. komenda policji, straż pożarna, straż miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także centrum powiadamiania ratunkowego. Na co dzień pomagają mieszkańcom niejednokrotnie ratując im życie i zdrowie, teraz podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Wiadomo, że młodego człowieka dzisiaj trudno zachęcić do tego, by za pośrednictwem prezentacji czy książki zapoznał się z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli robią to zawodowcy, którzy wyposażeni są w wiedzę i doświadczenie, to może przynieść to dużo lepsze efekty. My chcemy do projektu włączyć nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny i z myślą o nich szykujemy przeróżne atrakcje – podkreślał Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Udział w piknikach będzie także okazją do spotkania z rajdowymi autorytetami. Jarosław i Marcin Szejowie, którzy startują w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski również opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz zwrócą uwagę na to, o czym piesi i kierowcy powinni pamiętać.

Kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym są niezwykle istotne i warto o nich cały czas przypominać, bo mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Uczestnikiem ruchu drogowego jest w końcu każdy z nas – jako pieszy, rowerzysta czy kierowca – podkreśla Jarosław Szeja, kierowca rajdowy.

–  Wszystkim nam zależy na tym, aby dobre wzorce były cały czas utrwalane. Aby ludzie wiedzieli, jak zachować się na drogach. Do każdego z nas musi dotrzeć, że droga publiczna to nie jest ani odcinek specjalny rajdu samochodowego, ani tor wyścigowy. Wreszcie, aby koniec końców, takie wydarzenia, jak te z Krakowa, o których głośno było w mediach w całej Polsce, już się nie zdarzały – dodaje.

Jednym z prowadzących pikniki będzie znany konferansjer Ireneusz Bieleninik. Na uczestników pikników czeka szereg atrakcji, m.in. scena z występami DJ-a, symulator rajdowy, symulator zderzeniowy, symulator dachowania, tor przeszkód z alko-goglami, miasteczko drogowe, dmuchańce dla dzieci, tor z autkami dla dzieci, strefa animacji i strefa gastronomiczna. Pikniki z Bebokiem Rajdusiem mają łączyć zabawę z nauką. Obecność i możliwość rozmowy z załogą rajdową – braćmi Szeja – wspieranymi w rajdach samochodowych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną – będzie dodatkową atrakcją.

Katowicka SSE oraz Miasto Katowice po raz drugi podejmują starania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na śląskich drogach. Dzisiejsze wydarzenie inauguruje rozszerzenie współpracy pomiędzy Strefą a Miastem o pikniki edukacyjne dla mieszkańców Katowic i okolic, w ramach projektu "Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska". Podczas cyklu imprez i spotkań bracia Szejowie wspólnie z partnerami projektu starają się realnie wpłynąć na jakość bezpieczeństwa na naszych drogach. W tej materii wciąż jest bardzo wiele do zrobienia, dlatego tak ważne jest by Strefa wraz z samorządami, wspierała obszary poprawiające jakość życia mieszkańców nie tylko śląskich miast – pokreśla Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Katowice są miastem bezpiecznym jeśli chodzi o specyfikę ruchu drogowego. Rok ubiegły i bieżący to zero osób zabitych wśród młodzieży, czyli w przedziale wiekowym od 0 do 18 lat. Oczywiście nie oznacza to, że nie wydarzyło się nic, bo odnotowaliśmy 24 zdarzenia z udziałem osób nieletnich na drodze w tym roku, więc aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo także włączamy się akcji – dodaje nadkomisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Cykl pikników zostanie zainaugurowany 19 sierpnia. Pierwszy piknik odbędzie się na katowickim Rynku. Następny, 20 sierpnia, w Katowickim Parku Leśnym. Pikniki odbędą się w godzinach 14.00-19.00. Kolejne dwie odsłony planowane są na październik.

Foto i źródło: UM Katowice