Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: Teren po szpitalu MSWiA przechodzi w ręce miasta

Autor: w dniu 2023-12-14

Teren po szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przechodzi w ręce miasta. Podpisano dziś stosowne porozumienie. Wiadomo, jakie będą dalsze losy tej nieruchomości.

Teren po szpitalu MSWiA zmienia właściciela. Docelowo szpital wraz z gruntami przy ulicach Głowackiego i Kilińskiego będzie częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– To budynki tuż obok rektoratu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, stąd bardzo się nam przydadzą – zaznacza rektor uczelni, profesor Tomasz Szczepański. – Lokalizacja w tym miejscu to jest coś bardzo atrakcyjnego – dodaje rektor. – To ma być serce uczelni z prawdziwego zdarzenia. Tu mamy jeden budynek, w którym znajduje się cała administracja – kwituje.

Co będzie znajdować się w tym miejscu?

-To będzie mini kampus, głównie służący integracji pracowników uczelni, no i całości urzędu. To się przyda, bo obecnie ludzie są mocno zagęszczeni w tych pomieszczeniach – podsumowuje.

Dodatkowo powstanie tu centrum kreatywności, transferu technologii i biblioteka cyfrowa. Sama transakcja jest… bezkosztowa. Ile będą kosztować zmiany?

– Zero złotych. Cała transakcja, żebyśmy mieli świadomość. Myśmy pozyskali szpital, dostając środki finansowe z centrali – na zakup GeoMedicalu. Poza naszą pracą nie było żadnego wkładu miasta w obrót nieruchomościami. Tak samo otrzymaliśmy od MSWiA obiekty dawnego szpitala MSWiA, które w sposób darmowy przekazujemy na działalność Śląskiego Uniwersytetu  Medycznego – dodaje prezydent Katowic, Marcin Krupa. Miasto oddaje budynki wraz z gruntami – uniwersytetowi za darmo.

Uczelnia daje sobie maksimum pięć lat na zagospodarowanie terenu.