Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kioski dla zdrowia w NFZ

Autor: w dniu 2023-08-14

Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia chętni mogą skorzystać z usług kiosku profilaktycznego. Co można wówczas uzyskać? Między innymi bezpłatne pomiary medyczne. Uzyskane w ten sposób wyniki pomiarów można omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne funkcjonują w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od listopada 2021 roku. Skorzystać z nich mogą osoby dorosłe, również osoby z niepełnosprawnością. W opisywanych punktach można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Te podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Kioski dla zdrowia NFZ – można wykonać podstawowe pomiary

Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie to niektóre z możliwych badań. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma z kolei pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To o tyle ważne, że nieleczone może doprowadzić do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała – BMI, jest istotny dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania.

– Wizyta w kiosku profilaktycznym trwa zaledwie kilkanaście minut, a uzyskane wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić na miejscu z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Nasz ekspert doradzi, co warto zmienić w naszym życiu, a w przypadku gdy parametry okażą się złe, występuje duża nadwaga, czy wysokie ciśnienie tętnicze, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania – mówi Sylwia Wądrzyk, dyrektorka Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki NFZ. – Każda z osób, które nas odwiedza, otrzymuje również pakiet informacji na temat badań profilaktycznych, miejsc, w których można je wykonać, oraz świadczeń medycznych – dodaje dyrektorka.

Tylko w tym roku 17,5 tysiąca osób skorzystało z kiosków profilaktycznych. Najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się konsultacje z doradcą ds. profilaktyki i promocji. W zeszłym roku z oferty stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia skorzystało 23 tysiące klientów NFZ, a w ciągu siedmiu miesięcy tego roku już 20 tysięcy. Dla osób regularnie korzystających z kiosku profilaktycznego NFZ przygotował, jak czytamy w komunikacie, prezent-niespodziankę.