Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kohut: Będę bronił sektora górniczego i górników

Autor: w dniu 2023-02-27

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o Sylwii Spurek, opłatach za emisję metanu, węglu koksującym, jego znaczeniu dla energetyki, umowie społecznej w górnictwie, monodramie Grażyny Bułki, języku śląskim, jego statusie, wyborach parlamentarnych i wynikach spisu powszechnego.

-Będę bronił sektora górniczego i górników, dlatego, że umówiliśmy się na pewne ramy czasowe – na transformację energetyczną do 2050 roku. Nie może być tak, że jakimś rozporządzeniem mniejszej rangi niż cała transformacja energetyczna będziemy próbowali zamknąć cały sektor tak po prostu, ad hoc, stąd mój list do przewodniczącego Komisji Przemysłu i Badań Naukowych w Parlamencie Europejskim – mówi gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy.

-Wysłałem list do przewodniczącego komisji i przemysłu, że to bezsensowny zapis. Nie da się wygasić górnictwa w ciągu 4 lat, że ten 2027 rok jest absolutnie nierealny – dodaje w dalszej części rozmowy