Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W Parku Repeckim kończy się budowa Tężni Gwarków – jednej z największych na Śląsku tężni solankowych. Jej realizacja jest możliwa dzięki wygranej w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

Tężnia Gwarków będzie kolejną atrakcją parku, który z każdym rokiem wzbogaca się o nowe, ciekawe elementy. Jest już między innymi ogród deszczowy, plac zabaw z eksperymentami czy plenerowa siłownia.

-Będzie mierzyła ponad 6 metrów wysokości i około 20 metrów długości. Do 15 grudnia ona będzie skończona. Natomiast uruchomienie będzie oczywiście na wiosnę – mówi Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich.

 

 

Korzystanie z Tężni Gwarków zarówno dla pacjentów GCR-u, jak i odwiedzających Park Repecki będzie bezpłatne. Warto przy okazji dodać, że dwa kolejne zgłoszone do MBO projekty będą realizowane. W przyszłym roku rozpocznie się między innymi budowa Amfiteatru wokół Tężni Gwarków.

Amfiteatr w Parku Repeckim

Przedstawiona koncepcja zagospodarowania przestrzeni parkowej w Reptach stanowi uzupełnienie powstającej tężni solankowej. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu możliwa jest budowa amfiteatru, który wykorzystany zostanie dla celów rekreacyjnych oraz kulturalnych. Budowla pozwoli na zwiększenie ilości miejsc siedzących wokół powstającej tężni solankowej umożliwiający korzystanie z walorów zdrowotnych, jakie daje unoszący się w powietrzy aerozol bogaty w sole mineralne. Ponadto wokół całego kompleksu proponujemy budowę okręgu spacerowego przystosowanego do poruszania się osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Całość obiektu będzie oświetlona, zlokalizowane zostaną liczne miejsca siedzące oraz infrastruktura towarzysząca w postaci koszy na odpady, stojaki na rowery oraz stację naprawy rowerów.

– To już 5-te z kolei zwycięstwo Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w MBO Śląskie. Łącznie, w pięciu dotychczasowych edycjach, zdobyliśmy 6 mln zł (z budżetu województwa) na projekty realizowane w Parku Repeckim – cieszą się pracownicy centrum.