Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Konfiskata auta. Wiadomo, ile pojazdów odebrano, ale… pomysł odchodzi do lamusa

Autor: w dniu 2024-04-04

Policja, w związku z wprowadzeniem nowych przepisów, mogła odbierać pijanym kierowcom ich samochody. Wiadomo, ile tego typu działań podjęto, ale to nie wszystko. Okazuje się, że ten pomysł karania nie sprawdził się i prawdopodobnie zostanie zmieniony.

Blisko 300 samochodów odebrała już w Polsce pijanym kierowcom policja. Dziś mijają trzy tygodnie od dnia, kiedy weszły w życie zaostrzone przepisy. Zgodnie z nimi policjanci odbierają samochód, jeśli kierujący ma w organizmie co najmniej półtora promila alkoholu albo co najmniej pół promila, gdy spowoduje wypadek.

Skonfiskowane samochody trafiły na parkingi wyznaczone przez policjantów. Zaostrzone przepisy mogą być jednak wkrótce zmienione. Do sprawy odniósł się, w Radiu Zet, wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, który przepisy uchwalone za czasów Prawa i Sprawiedliwości są, jak to określił, martwe. Nowelizacja przepisów, jak powiedział z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ma obejmować jedynie pewnego rodzaju uelastycznienie. Pojawiają się też komentarze, z których wynika, że zabieranie samochodu pijanym kierowcom, jest niezgodne z Konstytucją.

Zmiana przepisów miałaby polegać na tym, że mundurowi nie będą musieli odbierać auta pijanemu kierowcy. Zamiast tego ma się pojawić wysoka kara finansowa – do stu tysięcy złotych.