Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozstrzygnięto drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza

Autor: w dniu 2024-04-04

Do podziału była kwota 15,7 mln zł. Podczas konferencji w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wręczono także czeki na projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii w sześciu gminach regionu. Tu kwota wyniosła aż 470 mln zł.

W konferencji oprócz samorządowców, uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Sejmiku województwa Mirosław Mazur oraz radny Sejmiku Grzegorz Wolnik.

– Pozytywne zmiany zależą od nas samych. Walka o czyste powietrze jest tego dziś wręcz podręcznikowym przykładem. Przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nasze województwo jest liderem programu "Czyste powietrze", którego ideą jest wymiana źródeł ciepła na przyjazne środowisku naturalnemu, realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Program Poprawy Jakości Powietrza jest kolejnym etapem przywracania świadomości ekologicznej. Stawką jest nasze zdrowie i życie. W realizacji każdego projektu istotne są finanse. W mijającej kadencji samorządu województwa podnoszenie nakładów na działania związane z ekologią należało do priorytetów. W drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza nakłady kwota do podziału pomiędzy gminy wzrosła do 15,7 mln zł. W przypadku Odnawialnych Źródeł Energii w sześciu gminach zostanie zrealizowanych siedem projektów na sumę 470 mln zł. Środków na tak ważnego kalibru zadania nigdy dosyć. W tym celu można także spożytkować środki z KPO, co dla regionów, w tym również dla Województwa Śląskiego, może być ogromną szansą – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Na realizację w sumie siedmiu projektów pula 470 mln zł została rozdysponowana pomiędzy sześć gmin: Czechowice-Dziedzice (23 751 718,00 zł; projekt Od węgla do słońca – odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin Czechowice-Dziedzice i Hażlach), Miasto Rybnik (143 575 359,50 zł, projekt "Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany"), Tarnowskie Góry (109 317 499,98 zł; projekt "Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec), Bielsko-Biała (42 949 314,25 zł; projekt "Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej i Zebrzydowic"), Tychy (93 123 922,38 zł; projekt "Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry"), Bytom (35 123 031 zł i 20 260 900,50 zł na projekty "Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków" i "Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom)

– Sukcesy programów proekologicznych są efektem rosnącej świadomości mieszkańców. Zmienia się nasza mentalność, co jest niezwykle ważnym zjawiskiem – zauważa przewodniczący Sejmiku, Mirosław Mazur.

– Każdy projekt bez względu na to, jaka kwota na jego realizację zostanie przeznaczona, jest w kontekście regionu jako całości, tak samo ważny – dodaje wicemarszałek Łukasz Czopik.

Wśród miast, które poczynią inwestycję na rzecz czystszego powietrza znalazły się Piekary Śląskie, które złożyły wniosek w zakresie "Inicjatywy Antysmogowej" i otrzymały 187 074,93 zł na zakup drona wyposażonego w kamery i systemy teledetekcyjne oraz badające skład dymu z kominów.

W ocenie radnego Sejmiku, Grzegorza Wolnika, efektywność programów proekologicznych realizowanych przez województwo to przykład myślenia o przyszłości i kolejnych pokoleniach.

– Byliśmy miastem, które nazywano polską stolica smogu, co trudno uznać za powód do dumy. Ale właśnie dzięki konsekwencji choćby realizacji uchwały antysmogowej, dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż kilka lat temu, a i samo Województwo Śląskie jest liderem w walce o czyste powietrze – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Podobnie, jak pierwsza edycja, dużym zainteresowaniem cieszył się rozpoczęty przed rokiem Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza. Nabór trwał do 12 lutego, a w ramach programu zostanie zrealizowanych 77 projektów w 74 gminach. Tym razem do podziału była pula aż 15,7 mln zł – o 10 mln zł więcej niż przed rokiem. Środki zostały rozdysponowane w dwóch konkursach – "Gmina pełną piersią" (700 tys. zł dla pięciu wyróżnionych gmin) oraz "Inicjatywa Antysmogowa" (15 mln zł, które trafiły w sumie do 72 gmin, przy czym kwota dotacji udzielonej jednej gminie w ramach konkursu nie mogła być niższa niż 50 tys. zł i nie wyższa niż 250 tys. zł)

W konkursie "Gmina pełną piersią" wyróżniono: Godów, Gorzyce, Pilchowice, Psary i Pawłowice. Wśród laureatów "Inicjatywy Antysmogowej" znaleźli się m.in. Czeladź, Racibórz, Radzionków, Siemianowice Śląskie, Wodzisław Śląski i Świerklaniec.