Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: Koniec prac w Ligocie

Autor: w dniu 2024-01-02

Wyremontowane drogi wewnętrzne i nowe miejsca postojowe, wymieniona kanalizacja deszczowa, odnowione chodniki, zamontowane ławki i nasadzone krzewy – to efekt zakończonej inwestycji w Ligocie, w rejonie ulic Świdnickiej, Słupskiej i Zielonogórskiej.

Za prawie 2 mln zł przeprowadzono kompleksową modernizację otoczenia budynków miejskich zasobów mieszkaniowych, zarządzanych w tym miejscu przez KZGM.

Nasz katowicki Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zajmuje się przede wszystkim budynkami i miejskim zasobem mieszkaniowym. Ważna jest również dbałość o najbliższe otoczenie tych budynków. Dlatego niejednokrotnie, oprócz realizowanych drobnych remontów i kompleksowych modernizacji poszczególnych obiektów, prace realizowane przez KZGM dotyczą też otaczającej ich infrastruktury czy zieleńców. Tak też jest w przypadku osiedlowych dróg w rejonie Świdnickiej, Słupskiej i Zielonogórskiej, gdzie inwestycja o wartości blisko 2 mln zł zwiększyła komfort życia mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Inwestycja rozpoczęta we wrześniu 2023 r. objęła prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej oraz infrastrukturą dla samochodów – wyremontowano drogi dojazdowe oraz wyznaczono 12 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. W ramach robót przeprowadzono też remont części istniejących i budowę nowych chodników oraz zamontowano elementy małej architektury. Całość dopełniła rekultywacja terenów zielonych, na których nasadzone zostały krzewy takich gatunków jak tawuła, lilak, dereń czy berberys. Łącznie teren objęty inwestycją ma powierzchnię około 3 000 m2, w tym tereny zielone to blisko 800 m2.

Głównym celem tej inwestycji była przebudowa kanalizacji deszczowej oraz remont dróg wewnętrznych pomiędzy budynkami przy Słupskiej, Świdnickiej i Zielonogórskiej. Dzięki temu woda z opadów atmosferycznych jest teraz prawidłowo odprowadzana i nie tworzą się rozlewiska, a poruszanie się po osiedlu jest wygodniejsze i łatwiejsze. Oprócz wartości użytkowych, czyli bezpieczeństwa i wygody mieszkańców, każda zrealizowana inwestycja wiąże się też z poprawą estetyki – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

To nie jedyna inwestycja w Ligocie, którą w ostatnim czasie zrealizował Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Inny z prowadzonych projektów objął m.in. zieleniec przy ulicy Piotrowickiej, który został zrekultywowany i obsadzony roślinami. Było to jedno z trzech takich miejsc w Katowicach, obok skwerów przy ul. Bronisławy i ul. Zamenhofa, a łączna liczba zasadzonych krzewów i kwiatów wyniosła ponad 5 tysięcy.

Foto i źródło: UM Katowice