Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Koniec z betonozą przy Stawowej w Katowicach. I nie tylko tam

Autor: w dniu 2023-03-21

Koniec z betonozą! Przynajmniej tam. Katowice wykorzystały okazję, by na betonowym dotychczas placu posadzić drzewa. Zieleń pojawiła się w miejscu, gdzie codziennie przechodzą tysiące katowiczan oraz mieszkańcy regionu, a które zdarzało się, że było nielegalnie wykorzystywane przez kierowców jako dziki parking. Zasadzone zostały tu już dwa żółte kasztanowce, a kolejne drzewa pojawią się w ramach Zielonego Budżetu.

Cały czas podejmujemy nowe działania, które mają sprawić, że w mieście będzie jeszcze więcej zieleni. To ważne dla komfortu mieszkańców Katowic, ale też wpływa pozytywnie na ekologię, gdyż poprawia się retencja wód opadowych. Zawęziliśmy al. Korfantego i dokonaliśmy tam nowych nasadzeń, zazieleniamy ul. Warszawską, a przed nami rewitalizacja Placu Sejmu Śląskiego. Kolejnym przykładem jest przestrzeń na rogu ulic Stawowej i Chopina, gdzie postanowiliśmy wykorzystać pusty dotychczas plac i posadzić tu szlachetne drzewa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To pierwszy element zielonej metamorfozy tego miejsca, która będzie kontynuowana w ramach realizacji wniosków naszych mieszkańców do Zielonego Budżetu miasta Katowice – dodaje prezydent.

Drzewa, które zostały wybrane do zasadzenia to dwa żółte kasztanowce – mierzą 4 m wysokości. Odmiana dorasta najczęściej do 10-15 m. Są dosyć odporne na mróz i choroby. Powierzchnia odbrukowanej przestrzeni, w której zasadzone zostały drzewa wynosi blisko 100 m2.

Utworzenie tej rabaty pozwoli rocznie na naturalną retencję około 60 tys. litrów wód opadowych, których nie będzie trzeba odprowadzać do kanalizacji burzowej.

Co roku Katowice zyskują nowe drzewa. W 2022 roku ZZM zasadził ich ponad 600. Do akcji sadzenia drzew włącza się także Nadleśnictwo Katowice. W ciągu ubiegłego roku zasadziło ono prawie 287 tys. sztuk drzew i krzewów. Zdecydowanie najtrudniejsze jest szukanie miejsc pod nasadzenia w gęsto zabudowanych centrach miast. U wylotu ul. Stawowej, przy ul. Chopina był dotychczas pusty plac, który często kierowcy wykorzystywali jako nielegalny parking.

W lipcu ubiegłego roku rozpoczęły się prace, które znacząco odmienią jedną z wizytówek Katowic, ul. Warszawską. Przy ulicy pojawi się blisko 70 nowych drzew, a do tego ponad 2700 krzewów i bylin. Przebudowa zakłada również zmianę organizacji ruchu na odcinku od ul. Szkolnej, aż do Mielęckiego oraz przystanku przy Teatrze Śląskim.

Źródło: UM Katowice