Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Krajalnia tytoniu zlikwidowana przez służby

Autor: w dniu 2022-12-09

Prawie 20 ton suszu tytoniowego, ponad 2,7 tony tytoniu do palenia, maszyny do cięcia i suszenia tytoniu. Zatrzymano osoby odpowiedzialne za nielegalny proceder. 

Funkcjonariusze śląskiej KAS od kilku miesięcy pracowali nad sprawą krajalni tytoniu, która wciąż zmieniała swoją lokalizację. Ostatecznie udało się dokonać zatrzymań.

Krajalnia tytoniu. Nielegalny towar trafiał na targowiska

Funkcjonariusze skontrolowali posesję w powiecie pabianickim. W hali magazynowej oraz ciężarówce wykryli blisko 20 ton suszu tytoniowego oraz ponad 2,7 tony tytoniu do palenia. Zabezpieczyli 3 maszyny do cięcia tytoniu, suszarkę bębnową, osuszacz, kompresory, wagi, telefony komórkowe i dokumenty. Nielegalne wyroby miały trafić na lokalne bazary i targowiska. Gdyby trafiły do sprzedaży,  straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby 14 mln złotych.

4 osoby usłyszały zarzuty prokuratorskie

Nielegalnym procederem zajmowało się 4 mężczyzn, w tym dwóch obywateli Bułgarii. W Prokuraturze Rejonowej w Sieradzu usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na wytwarzaniu wyrobów tytoniowych znacznej wartości, przy użyciu specjalnych urządzeń oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do 3 lat, a także przepadek zabezpieczonego towaru. Dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Postepowanie karne skarbowe pozwoli ustalić pozostałych uczestników oraz czas trwania nielegalnego procederu. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Sieradzu.

Źródło i zdjęcie: KAS