Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ktoś zabrał niewybuchy do lasu

Autor: w dniu 2023-02-23

Niewybuchy spakowane w reklamówkę znalazł mężczyzna spacerujący po lesie. Zawiadomił służby, które interweniowały w tym miejscu. 

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie otrzymał 21 lutego po godzinie 14.00 zgłoszenie od mieszkańca Gostyni (gmina Wyry). Okazało się, że podczas spaceru po lesie, niedaleko budynków mieszkalnych, zauważył worek na śmieci, w którym znajdowały się przedmioty wyglądające jak granaty. Na miejsce wezwano służby niezbędne w takich okolicznościach.

Niewybuchy w worku na śmieci

Na miejsce przyjechali mundurowi wraz z policjantem rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W zabezpieczeniu terenu pomogli też miejscowi strażacy-ochotnicy. Przyjechała również karetka pogotowia. Wstępne ustalenia wykazały, że znalezione przedmioty to pochodzące z czasów II wojny światowej niewybuchy. Śledczy podejrzewają, że ktoś przyniósł je tam niedługi czas od momentu zgłoszenia.

Granaty i pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrtrerrorystycznego Policji z Katowic wraz z mikołowskim pirotechnikiem zabezpieczyli łącznie 6 moździerzowych granatów oraz 4 pociski artyleryjskie. Przetransportowano je na wojskowy poligon w Gliwicach, gdzie zostały zdetonowane. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Mikołowie. Mikołowscy policjanci, nawiązując do opisywanego wydarzenie, apelują:

Tego rodzaju znaleziska, pomimo upływu lat, są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Tak nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką Policji, w wyraźny sposób oznaczyć miejsce jego znalezienia tak, by ostrzec osoby postronne i oczekiwać na przyjazd służb.