Laser pomaga w leczeniu jaskry. Urządzeniem dysponują medycy z Katowic

Autor: w dniu 2024-06-11

Zabieg trwa zaledwie dwie sekundy i jest bardziej precyzyjny od tradycyjnych metod. Pierwszy funkcjonujący w Polsce i jeden z nielicznych Europie – Autonomiczny Laser EAGLE wspomagany sztuczną inteligencją działa w jednym z katowickich szpitali.

Urządzenie Eagle wykorzystuje algorytm przetwarzania obrazu AI, który dokładnie lokalizuje strefę zabiegu. Opatentowany lokalizator monitorujący pozycję oka kompensuje wszelkie ruchy gałki ocznej, co zwiększa precyzję leczenia. Jego zalety wykorzystują, lecząc jaskrę u swoich pacjentów, medycy Szpitala Kolejowego w Katowicach. Opisywane urządzenie zdecydowanie skraca, jak przyznaje kierownik kliniki okulistyki katowickiego szpitala, profesor Edward Wylęgała, czas zabiegu.

– Zabieg jest bardzo krótki. W porównaniu do tradycyjnego, który trwa 5 minut, ten trwa 2,3 sekundy. To jest niewyobrażalna skala, jeżeli z jednej strony mamy 300 sekund, z drugiej 2 sekundy. Zabieg może być przeprowadzony na stojąco. To też jest bardzo ważne, pacjenci czują się pewnie – mówi prof. Wylęgała.

Fot. Adam Złotorowicz

Dodatkowo, jak informuje dr Bartłomiej Bolek, który obsługuje urządzenie, wszystko jest zautomatyzowane, a czynnik ludzki jest całkowicie wyeliminowany, co sprawia, że zabieg jest lepiej tolerowany przez pacjentów. Co sądzą sami zainteresowani, czyli ci, którzy przechodzą zabieg? Zapytał o to reporter Radia Piekary Adam Złotorowicz.

– Szybciutko, jedno i drugie oko miałam zrobione. Poprawa jest duża, nie ma ciśnienia, z którym walczyliśmy dosyć długo – mówi jedna z pacjentek, której zoperowano jaskrę, pani Sylwia.

Jaskrę uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty. W Polsce na tę dolegliwość cierpi ponad 800 tysięcy osób. Pół miliona spośród chorych nawet nie wie, że powoli ślepnie. Zabiegi laserem w Szpitalu Kolejowym w Katowicach są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wspomagane przez sztuczną inteligencję urządzenie jest innowacją w leczeniu jaskry. Nowa technologia – co zaznaczają medycy – nie tylko zwiększa skuteczność leczenia, ale także czyni je bardziej przystępnym i łatwiejszym do wykonania przez specjalistów opieki okulistycznej. Laser został zakupiony dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.