Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Lewe” faktury na kwotę 63 milionów złotych! Śledczy podsumowują działania

Autor: w dniu 2024-03-01

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie w sprawie "karuzeli vatowskiej". Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 podejrzanych, którzy wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami, przekraczającymi kwotę… 63 milionów złotych.

Grupa rozpracowywana przez śledczych działała w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani, reprezentując wiele podmiotów gospodarczych – jak informują policjanci – poświadczali nieprawdę w fakturach VAT, dotyczących fikcyjnego obrotu różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych. Następnie posługując się takimi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty.

Sprawcom zarzucono dodatkowo przestępstwo tzw. "prania brudnych pieniędzy", które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej "karuzeli" kontrahentów.

Karuzela VAT-owska rozbita przez śledczych. Zatrzymano 23 osoby

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstw.

Zważywszy na fakt, że części z oskarżonych zarzucono popełnienie tzw. "zbrodni vatowskiej", grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.