Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lodowe Srebro w Sztolni Czarnego Pstrąga

Autor: w dniu 2023-02-19

Drugi z kolei raz miłośnicy zimnych kąpieli spotkali się dziś w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Wszystko po to, by wziąć udział w II edycji Tarnogórskiej Podziemnej Sztafety Pływackiej.

Zapisy wystartowały 14 grudnia, a lista startowa zapełniła się w ciągu niespełna 4 tygodni. Zainteresowanie wydarzeniem już na etapie zgłoszeń było tak duże, że organizatorzy byli zmuszeni to powiększenia ilości uczestników. Przed nimi wyjątkowe zadanie – pokonanie podziemnego korytarza o długości 600 metrów – z szybu Ewa w kierunku szybu Sylwester.

Lodowe Srebro zgromadziło kilkuset morsów

W sumie do Tarnowskich Gór miało, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, przyjechać 330 morsów z całej Polski oraz Francji. Najstarszy urodził się w 1955 r., a najmłodszy ma zaledwie 8 lat. Jako pierwsi wystartują Marcin Szarpak, który w tym roku drugi raz z rzędu został Mistrzem Świata w Zimowym Pływaniu we francuskim Samoens i ustanowił rekord Guinessa na dystansie 1 km, a także Piotr Biankowski , który w lipcu przepłynął jezioro Loch Ness, a w październiku pokonał tzw. 20 mostów wokół wyspy Manhattan w Nowym Jorku.

Sztafeta na dystansie 600 wystartowała o 9.00, a oficjalne otwarcie nastąpiło godzinę później. Wtedy też rozpoczęły się sztafety w szybie Sylwester na dystansach 25/50/100 metrów. 15-osobowe grup startują co pół godziny. Wydarzenie będzie trwało do 21.00.

Lodowe Srebro – na czym polega rywalizacja?

Lodowe Srebro ma charakter sztafety, choć sposób pokonania dystansu oraz czas nie mają tutaj znaczenia. Do wyboru jest jedna z trzech długości trasy: 25, 50 lub 100 metrów. Można iść lub płynąć dowolnym stylem. Każdy z uczestników pokonuje wcześniej zadeklarowany przez siebie dystans (zaznaczony boją) i wraca na start, gdzie poprzez przybicie "piątki" kolejnemu zawodnikowi, dokonuje zmiany.

W sztafecie może wziąć udział każdy bez względu na wiek (w przypadku nieletnich wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego). Zalecamy jednak, żeby kąpać decydowały się jedynie osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu (min. 4-5 wejścia do zimnej wody na otwartych akwenach).

Start i Meta sztafety znajdują się na głębokości 30 m. Temperatura wody ma około 8 stopni C, a powietrza 10 stopni C. Woda jest krystalicznie czysta i ma głębokość nieco ponad metr.

Dodatkowo w tym roku miłośnicy dłuższych dystansów mogą pokonać cały turystyczny odcinek sztolni, czyli 600 m.

Druga edycja wydarzenia

To już druga odsłona wydarzenia. 10 pięter pod ziemią po raz pierwszy morsowano 22 stycznia 2022 r. Wtedy to do Tarnowskich Gór zjechało w sumie 300 morsów z całej Polski (a chętnych było nawet o wiele więcej). Morsowanie od ponad roku znajduje się w stałej ofercie obiektu, ale miłośnicy zimnej wody kąpią się w podziemnym korytarzu już od kilku lat. W 2015 r. po raz pierwszy podjęły się tego morsy znad zalewu Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 metrów).

Organizatorzy Lodowego Srebra:

  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
  • MKS Park Wodny Tarnowskie Góry
  • Urząd Miasta Tarnowskie Góry
  • WOPR Tarnowskie Góry
  • Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach