Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W Katowicach powstaną trzy nowe biznesy w ramach „Lokalu na kulturę”

Autor: w dniu 2022-12-16

Na początku października ogłoszono 16. edycję konkursu "Lokal na kulturę", który adresowany jest do osób mających pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Z 13 ofert wybrano trzy – ich pomysłodawcy będą mieli szansę urzeczywistnić swoje pomysły i plany.

Kultura niejedno ma imię i to udowadniają pomysły, które zostały zgłoszone w ramach tegorocznej edycji programu "Lokal na kulturę". W tym roku zaproponowaliśmy trzy lokale, na zagospodarowanie których wpłynęło 13 ofert. Wybraliśmy trzy najciekawsze – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Program to forma inwestycji w kulturę. W Katowicach nie brakuje dużych koncertów i wydarzeń, a także imprez o charakterze lokalnym. Uzupełnieniem tej oferty są oddolne inicjatywy i lokale, w których można na przykład poznać historię gitary czy wziąć udział w spotkaniu autorskim – dodaje prezydent.

Wsparcie miasta polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu. Tym razem komisja konkursowa wybrała oferty:

• "Śląskie Lumpiary" – działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu w kontrze do fast fashion (moda vintage rozumiana szeroko jako produkt, część dziedzictwa kulturowego, czy identyfikacji społecznej), przestrzeń galeryjno-wystawiennicza, promocja rękodzielnictwa i rzemiosła artystycznego oraz działania z obszaru edukacji kulturowej i ekologicznej. Taka działalność będzie prowadzona w lokalu przy ul. Kochanowskiego 11.

• Dzienniakart – otwarta pracownia rzeźbiarsko-ceramicznej artysty Wojciecha Dzienniaka, która będzie również galerią prac artysty oraz miejscem dla twórczych spotkań. Oferta ta będzie realizowana przy ul. Kościuszki 35.

• Fundacja Antyrama przy ul. 3 Maja 31 poprowadzi "Centrum Przestrzeni". Będzie to otwarta przestrzeń twórcza, w której opracowywane i wdrażane będą innowacyjne pomysły i idee rozwijające kulturę miejską. Miejsce ma za zadanie integrować środowiska kreatywne i aktywizować lokalną społeczność dzielnicy Śródmieście, mieszkańców Katowic i regionu Metropolii GZM.

Teraz czas na podpisanie umowy z nowymi najemcami, a także prace adaptacyjne. Lokale wcześniej pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc będą przez najemców dostosowywane do pełnienia roli "Lokalu na kulturę".

W ramach 16. edycji programu "Lokal na kulturę" dostępne były trzy lokale. Te zlokalizowane przy ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 miały ok. 34 m2, a ten przy ul. 3 Maja 31 to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą. Najemcy, oprócz atrakcyjnych stawek czynszu, mają zagwarantowane to, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach do konkursu wystawiono 86 wolnych lokali użytkowych, a w 42 przypadkach podpisano umowy z najemcami. Aktualnie w najmie w ramach programu "Lokal na kulturę" pozostaje ponad 20 lokali.

Foto i źródło: UM Katowice