Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lwiątka przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Autor: w dniu 2023-11-03

Na początku września w Śląskim ZOO przyszły na świat cztery lwiątka rzadkiego gatunku lew angolski. Pracownicy ogrodu czekali z ogłoszeniem radosnej nowiny do teraz, bo pierwszy okres po narodzinach zawsze jest najtrudniejszy.

2 września przyszły na świat 4 lwiątka, których matką jest jedna z samic lwa angolskiego mieszkających w śląskim zoo. Wiadomość o narodzinach pojawiła się dopiero teraz nie bez powodu. 

-To jest duże święto. Cieszy nas, że się rozmnożyły, ale cieszy nas to, że się rozmnożyły, ale cieszy nas to, że ten miot został utrzymany przez lwicę. Mogę powiedzieć, że jest wzorową matką – mówi dyrektor chorzowskiego ZOO, Marek Mitręga

Czworo lwiątek to dzieci samicy Anoony i samca Moxico. Matka przekonuje się już teraz o blaskach i cieniach macierzyństwa, a to, jak się okazuje, bywa niełatwe.

-Najgorszy jest zawsze ten okres początkowy. Wiedzieliśmy, że mamy lwiątka. Natomiast przez pierwszy miesiąc je słyszeliśmy, ale ich nie widzieliśmy, żeby nie denerwować lwicy. Udało się. Teraz to jest takie małe stadko czterech osobników, które jest strasznie rozbrykane. Jak podjadę, widzę, że matka ma ich czasem dość, wskakuje na półkę, aby odpocząć – dodaje dyrektor Mitręga. Taką właśnie reakcję matki uchwycił zresztą podczas dzisiejszej wizyty reporter Radia Piekary:

Fot. Adam Grabałowski

W ogrodzie już budowana jest nowa lwiarnia, która powinno byc gotowa pod koniec roku. W pełnej okazałości kocią rodzinę będzie można zobaczyć już w nowym miejscu, gdy zrobi się ciepło.

-Mam nadzieję (i wszystko na to wskazuje), że do końca roku lwiarnia będzie wybudowana. Mamy teraz okres jesienno-zimowy. Lwy to gatunek ciepłolubny, więc na pewno wiosną, jak pogoda na to pozwoli, będą widoczne – dodaje dyrektor Mitręga.

Prosimy o wyrozumiałość, ponieważ aby zapewnić naszym nowym mieszkańcom spokojne i bezpieczne środowisko, lwiątka na razie nie będą widoczne dla naszych odwiedzających. To ważne, aby dać im czas na oswojenie się ze swoim nowym otoczeniem. Dziękujemy za Wasze wsparcie i cierpliwość. – informuje w mediach społecznościowych Śląski Ogród Zoologiczny

Zdjęcie wyróżniające: Wojciech Bielatowicz