Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowoczesny mammograf w Dąbrowie Górniczej

Autor: w dniu 2023-09-19

18 września w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej oficjalnie oddano do użytku nowoczesny mammograf cyfrowy. Zakup sprzętu umożliwiło wsparcie ArcelorMittal Poland i działająca przy firmie Fundacja Ochrony Zdrowia (FOZ).
Firma ArcelorMittal oraz Fundacja Ochrony Zdrowia od wielu lat wspierają szpitale i placówki medyczne w regionie. Wiosną tego roku przekazały przyszpitalnej Dąbrowskiej Fundacji Medycznej 1 188 000 zł darowizny. Darowizna ta pozwoliła na zakup nowoczesnego sprzętu do wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów.

Mammograf w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Jednym z priorytetów Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego w Dąbrowie Górniczej jest podniesienie dostępności do pełnej diagnostyki piersi. Właśnie temu celowi ma służyć zakupiony mammograf. Urządzenie wyposażone jest w najnowszej generacji detektor cyfrowy. Pozwala on dostosować badanie do budowy anatomicznej badanej piersi. To skutkuje nie tylko większym bezpieczeństwem badania, ale i zoptymalizowaniem dawki promieniowania.
– Wierzę, że wiadomość o otwarciu nowej pracowni mammograficznej ucieszy nie tylko pacjentki leczone onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na ocalenie zdrowia i życia. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania choroby pozwala na szybsze i skuteczniejsze podjęcie leczenia. Ale to też dobra wiadomość dla członków ich rodzin i wszystkich świadomych tego, jak ważna jest profilaktyka i szybki czas diagnozowania – podsumowuje Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia.
Nowoczesny mammograf umożliwi zbadanie rocznie ponad 3000 kobiet. Pierwsze pacjentki mogły skorzystać z nowego sprzętu już pod koniec sierpnia. Urządzenie znajduje się w wyremontowanej w ostatnich miesiącach pracowni mammograficznej.

Oprac. Ola Cuber