Teraz gramy:

Title

Artist
Background

MARRAKESZ – 5 CIEKAWOSTEK O MAROKAŃSKIM MIEŚCIE JAK Z BAJKI

Autor: w dniu 2022-08-24

Choć Marrakesz nie jest ani stolicą, ani największym miastem Maroka, to właśnie jemu przypadł zaszczyt najpopularniejszego miejsca w kraju.

Mnogość zabytków, piękne place, kolory i zapach oraz klimat prawdziwego orientu – to wszystko sprawia, że nie sposób poznać miasta w jeden dzień, a każdy, kto go odwiedził, pragnie tu wrócić. Wybierz się na kilkudniową wycieczkę do Marrakeszu, odkrywaj jego najpiękniejsze zakątki, ale najpierw poznaj kilka ciekawostek o tym marokańskim mieście.

Marrakesz – miasto inspiracji

Położony w zachodniej części Maroka, u podnóża Atlasu Wysokiego Marrakesz to bez wątpienia najciekawsze miasto tego kraju. Upodobali go sobie turyści, celebryci i artyści. Jego gwar, kolorowe souki pachnące przyprawami, bogato zdobione pałace i inne wspaniałe zabytki były i są natchnieniem dla twórców, a także magnesem dla spragnionych orientu podróżników. Miasto pełne jest wspaniałych zakątków, a także ciekawostek. Ostrzegamy, po ich poznaniu nawet się nie zorientujesz, kiedy zaczniesz pakować walizki, by odwiedzić Marrakesz! Możesz też od razu zarezerwować wakacje w tym wspaniałym kraju. Szeroki wachlarz ofert hoteli i wycieczek objazdowych znajdziesz, wybierając Maroko z ITAKĄ.

Marrakesz – cesarskie miasto

Choć Maroko nigdy nie miało cesarza, to w kraju są 4 miasta zwane cesarskimi. Każde z nich odegrało ważną rolę w historii kraju, a w pewnym momencie historii Maroka, wszystkie 4 były jego stolicą. Na tej liście, obok obecnej stolicy – Rabatu, najstarszego miasta – Fezu i Meknes, jest także Marrakesz. Choć w Polsce znamy je jako Cesarskie Miasta, w innych językach funkcjonuje nazwa Miasta Imperialne, która zdecydowanie lepiej oddaje ich historyczną wartość.

Dżamaa Al-Fna – plac rodem z bajki

Główny plac Marrakeszu – Dżamaa Al-Fna to także rynek odnotowujący największy ruch w Afryce. Miejsce wygląda jak rodem z bajki Disneya o "Alladynie". Gwar, czerwone zabudowania otaczające plac, a na środku stoiska kupców, stragany z dywanami, tajinami, ceramiką, zaklinacze węży, uliczni tancerze i wróżbici. Koniecznie odwiedź to miejsce, by poczuć się jak w bajce!

Czerwone miasto

Ze względu na czerwony kolor zabudowań Marrakesz nazywany jest "Czerwonym Miastem". Swój wyjątkowy kolor budynki zawdzięczają mieszance gliny i kredy, która była tu powszechnie używana jako materiał budowlany.

Arcydzieła architektury i sztuki

W Marrakeszu znajduje się zabytkowa medyna, pochodząca z XI wieku. W 1985 r. Została ona wpisana na listę UNESCO ze względu na "imponującą liczbę arcydzieł architektury i sztuki". Co takiego zachwyciło przedstawicieli UNESCO? Znajduje się tu XIX-wieczny pałac El-Bahia – najpiękniejsza rezydencja Marrakeszu, Grobowce Saadytów – nekropolie z dwoma mauzoleami i ogrodami z grobami żołnierzy, z których najstarszy pochodzi z 1557 r., a także XII-wieczny meczet Al-Kutubijja – jeden z największych meczetów zachodniego islamu i najwyższy budynek marrakeskiej medyny.

Marrakesz – artystyczne natchnienie Churchilla

Maroko, a zwłaszcza Marrakesz to miejsce uwielbiane przez wielkich polityków i sławy z całego świata. Miasto odwiedzili m.in. Brad Pitt czy Cristiano Ronaldo, a prawdziwym miłośnikiem miasta był Winston Churchill. Po konferencji w Casablance w 1943 r. zabrał on tutaj nawet na wspólne zwiedzanie Prezydenta USA, Franklina D. Roosevelta. Podczas tej wizyty były premier Wielkiej Brytanii i zapalony artysta namalował "Wieżę Meczetu Al-Kutubijja". Ten, jedyny namalowany w czasie II wojny światowej, obraz Churchilla został sprzedany za zawrotną kwotę 11,5 miliona dolarów!

 

 

Marrakesz zachwyca, inspiruje, stanowi natchnienie dla artystów i wielką atrakcję nawet dla gwiazd światowego formatu. Ty też odwiedź "Czerwone Miasto", zachwyć się jego pięknem i… nie zapomnij kupić wspaniałych pamiątek na Dżamaa Al-Fna.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.