Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Marsz Różowej Wstążki i miasteczko zdrowia w Piekarach Śląskich [WIDEO]

Autor: w dniu 2023-10-13

Miasteczko Zdrowia już stoi, odbył się także przemarsz ulicami miasta. To wydarzenie, podczas którego zwraca się uwagę na zagadnienia związane z szeroko pojętym dbaniem o ludzkie życie i zdrowie.

Obchody Dnia Różowej Wstążki rozpoczęły się dziś, 13 października o godzinie 12.00 uroczystym przemarszem z Placu Noblistów Śląskich do budynku Urzędu Miasta Piekary Śląskie przy ul. Bytomskiej 84, gdzie zlokalizowane jest miasteczko zdrowia.

-Cieszę się, że jest nas tak wielu, bo zdrowie jest bezcenne, a to, co pozwala nam je zachować, to profilaktyka, ale pamiętajcie – jeśli przydarzy się najgorsze, Amazonki są tymi wspaniałymi istotami, które wesprą, podadzą dłoń, pocieszą i przykładem swojej walki pokażą, że z chorobą można zwyciężyć. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas. Zademonstrujmy swoje poparcie dla amazonek, jak i całego ruchu profilaktyki. Dbajmy o swoich bliskich, o siebie same. Przemaszerujmy z uśmiechem na ustach ten odcinek, propagując ideę zdrowego stylu życia – powiedziała przed rozpoczęciem przemarszu prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

W zorganizowanym dziś marszu wzięli również udział piekarscy radni: Łukasz Ściebiorowski, Maciej Czempiel, Zenon Przywara, Daniel Pliszka, a także Anna Bednarek Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich, Adelajda Nowak Prezes piekarskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Karolina Misztal Zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu, Maciej Gazda Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich, przedstawiciele rady seniorów, klubów seniora oraz młodzież z Akademickiego Zespołu Szkół, Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych oraz Zespołu Szkół nr 1.

Chętni mogą skorzystać dziś z konsultacji lekarskich oraz uzyskać informacje na temat profilaktyki chorób i promocji zdrowia.

13 października w godzinach od 11.00 do 15.00 przed budynkiem Urzędu Miasta Piekary Śląskie zorganizowane zostanie Miasteczko Zdrowia:

 • Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
  Pomiar poziomu glukozy we krwi, konsultacje lekarskie oraz fizjoterapeutyczne, informowanie o badaniach w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS"
 • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu
  Pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, testy motoryczne w alkogoglach i narkogoglach
 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Piekary Śląskie
  Pokazy udzielania pierwszej pomocy wraz z wykorzystaniem defibrylatora AED
 • Warsztat Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich
  Stanowisko z rękodziełem

Znakiem charakterystycznym Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi jest różowa wstążka, którą wiele pań miało dziś przypiętą do ubrania. Rozdano również różowe baloniki.

W ramach Miasteczka Zdrowia można było uzyskać wiedzę z szeroko pojętej profilaktyki chorób i promocji zdrowia, m. in. na temat programu Ministerstwa Zdrowia "Profilaktyka 40 PLUS", a także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy wraz z wykorzystaniem defibrylatora AED, czy otrzymać informacje na temat chorób wywoływanych przez kleszcze, sposobach zabezpieczania się przed kleszczami, jak również zasad bezpiecznego zbierania grzybów. Można było nauczyć się samobadania piersi na fantomie, a także wykonać testy w alkogoglach i narkogoglach. Piekarskie Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały stoisko, na którym można było zakupić jesienne rękodzieło.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Piekary Śląskie – Biuro Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Stowarzyszenie Wspólnota Amazonek "Feniks". a Partnerami wydarzenia: Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Piekary Śląskie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich.