Mężczyzna odciął sobie fragment ręki. Pomogli mu lekarze z Gliwic
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-11-14
Polscy lekarze specjaliści wielokrotnie udowadniali dotąd, że znajdują się w światowej czołówce w różnych dziedzinach. Nie inaczej jest w przypadku medyków Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach działa Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który zajmuje się leczeniem urazów narządu ruchu, w tym skomplikowanych operacji ortopedycznych. Oddziałem kieruje dr n. med. Andrzej Baryluk, specjalista ortopeda-traumatolog. W ramach szpitala funkcjonują także poradnie specjalistyczne, takie jak Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej przy ul. Kościuszki oraz przy ul. Zygmunta Starego. Oferują one konsultacje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, dzięki czemu pacjenci mogą otrzymać kompleksową opiekę, w tym diagnostykę obrazową, rehabilitację oraz ewentualne leczenie operacyjne. Specjaliści kolejny raz udowodnili, że nie mają sobie równych.
Odciął sobie fragment ręki. Operację przeprowadzili specjaliści z gliwickiego szpitala
Kolejny sukces rekonstrukcyjny gliwickich ortopedów. 53-letni pan Krzysztof trafił do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach po bardzo ciężkim urazie. Podczas prac w domu odciął sobie piłą fragment ręki. Stracił cały kciuk, całą pierwszą kość śródręcza oraz palce wskazujący i środkowy. Automatycznie ręka straciła większość swoich funkcji np. możliwość łapania przedmiotów.
– Pamiętam wszystko, co się stało. Teraz staram się myśleć jak najwięcej o powrocie do sprawności. Bardzo chcę znów pracować. Wiem, że czeka mnie długie leczenie, ale mocno wierzę, że się uda – podkreślił pan Krzysztof.
Chory – jak podkreśla szpital – był bardzo zmotywowany, wykształcił nawet zastępcze sposoby chwytania przedmiotów z wykorzystaniem dwóch pozostałych palców. Podczas operacji, którą pan Krzysztof przeszedł w Gliwicach, udało się przesunąć drugą kość śródręcza w miejsce pierwszej, dzięki czemu mężczyzna zyskał podstawę kciuka.
– Dalej będziemy planowali przeszczepy ze stopy, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty funkcjonalne. Teraz skupiamy się na rekonwalescencji po przebytym zabiegu – wyjaśnił dr Tadeusz Bilnicki, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.
W gliwickiej lecznicy to już kolejna tego typu procedura zakończona powodzeniem. Wcześniej dr Tadeusz Bilnicki z całym zespołem medycznym pomogli m.in. niespełna 30-letniemu pacjentowi po bardzo ciężkim urazie nadgarstka.