Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miasta GZM jednym głosem o walce z depresją

Autor: w dniu 2023-05-24

Samorządy Metropolii będą wspierać działania na rzecz przeciwdziałania depresji. Podpisano wspólną deklarację w tej sprawie.
Podpisanie dokumentów dotyczących współpracy nastąpiło we wtorek podczas konferencji "Śląsk i Zagłębie przeciw depresji" organizowanej przez przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Polsce – we współpracy z Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) oraz Aliansem Przeciw Depresji.

Miasta Metropolii wspólnie o przeciwdziałaniu depresji

Depresja jest prawdziwą chorobą cywilizacyjną. W samej tylko Europie około 40 mln ludzi rocznie cierpi na nią. Co roku w Unii Europejskiej około 48 tys. osób umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich chorowała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w Polsce 1,5 mln osób walczy z tą chorobą. NFZ podaje, że drastycznie przybywa osób poniżej 18 lat, które wymagają specjalistycznej pomocy w związku z depresją. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost liczby młodych pacjentów, którym udzielono świadczeń w tym zakresie, wyniósł ponad 100 proc.

Aliansy przeciw depresji

Jednym ze sposobów przeciwdziałania i walki z depresją jest tworzenie tzw. aliansów przeciw depresji – trwałych "żywych" sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które poprzez efekty synergii mogą jeszcze skutecznej wspierać osoby doświadczające depresji i zapobiegać zachowaniom samobójczym.
Partnerami wydarzenia są Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Podczas obrad Metropolię reprezentowała Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu. Wśród sygnatariuszy znaleźli się prezydenci śląskich miast, którzy podpisali się pod deklaracją, w której czytamy:
"W ramach swoich kompetencji, zobowiązujemy się do dołożenia szczególnych starań na rzecz wykorzystywania uznanych dobrych praktyk Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach lokalnych na terenie naszej Metropolii wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji". 
Wśród sygnatariuszy znalazła się między innymi Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie:

Kontynuuj czytanie