Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Miasto wydaje kolejne miliony na wsparcie szpitala

Autor: w dniu 2023-08-09

Podczas ostatniej sesji radni Bytomia jednogłośnie przyznali Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kwotę 5 mln zł na pokrycie części straty za 2021 rok.

Łączna strata bytomskiej "Jedynki" w 2021 roku wyniosła 14,2 mln zł, która po odjęciu kosztów amortyzacji w wysokości 2,8 mln zł zamknęła się w kwocie 11,4 mln zł. Przypomnijmy, że bytomscy radni już w listopadzie ubiegłego roku przyznali placówce 4 mln zł na pokrycie części zadłużenia.

Wsparcie finansowe miasta pozwala stopniowo zmniejszać stratę Szpitala za 2021 rok:

Dzięki przekazanym w listopadzie środkom z miasta, w kasie Szpitala Specjalistycznego nr 1 brakowało 7,4 mln zł. W tej chwili, po otrzymaniu pięciu milionów złotych, zadłużenie wynosi 2,4 mln zł. W imieniu swoim i zespołu serdecznie dziękuję bytomskim radnym za wsparcie placówki – mówi Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Zależy mi na tym, aby mieszkańcy mieli stały dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, jakie świadczy bytomska "Jedynka". Dlatego będziemy wspierać nasz miejski szpital tak długo, jak tylko starczy nam na to środków – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Z problemem zadłużenia borykają się niemal wszystkie szpitale powiatowe na Śląsku, czego powodem jest zaniżona wycena świadczeń.

Upraszczając, chodzi o to, że zabieg X fizycznie kosztuje szpital np. 5 tys. zł, ale NFZ płaci za niego tylko 3 tys. zł. W tym systemie nie ma logicznej możliwości, żeby zadłużenie szpitali nie rosło – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którego członkiem jest bytomska "Jedynka".

Foto i źródło: Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu