Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miejski Ogród Botaniczny otwarty dla zwiedzających

Autor: w dniu 2023-05-01

Największy i najbardziej zróżnicowany ogród botaniczny w regionie jest od dziś dostępny dla zwiedzających. Nie wszystko jest jednak w ich zasięgu. 

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest od dziś otwarty. Pod względem różnorodności i liczby różnych gatunków roślin jest to największy ogród tego typu na Górnym Śląsku.

Miejski Ogród Botaniczny zaprasza

Pierwsze tego typu ogrody powstały już w 1544 roku we Włoskiej Pizie i Padwie. Ogród Botaniczny w Zabrzu jest stosunkowo młody, bo założony został dopiero w 1938 roku. Zajmuje powierzchnię 6,36 ha, a jego projektantem był Fritz Berckling – pochodzący z Halle dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego, absolwent cenionej Szkoły Ogrodniczej (Gartenbauschule) w Berlinie-Dahlem. Został on zatrudniony w celu zagospodarowania mocno zaniedbanego miasta fabrycznego, jakim było Zabrze. W taki sposób powstała mała zielona wysepka wśród zabrzańskich fabryk. Miała niemałe znaczenie, bo obcowanie z roślinami pozytywnie wpływa na lepsze samopoczucie mieszkańców i przyjezdnych. Ogród dzieli się na część botaniczną (nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim) oraz parkową (z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami). Nie wszystko jest jednak dostępne dla gości. W tym roku szklarnie, jak informuje miasto, są wyłączone ze zwiedzania. Dzieje się tak z uwagi na przygotowania do inwestycji, na którą władze miasta otrzymały środki zewnętrzne z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.