Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mieszkanie+ po gliwicku. Miasto opisuje szczegóły

Autor: w dniu 2023-10-02

Kilkaset mieszkań komunalnych wybudowanych w ramach programu "Mieszkanie + po gliwicku" znalazło już swoich najemców. Kolejne czekają przy ul. Górnej, Dworskiej oraz Zbożowej. Chodzi o 87 lokali o zróżnicowanym metrażu w standardzie "pod klucz".

Do 10 listopada można składać wnioski na wynajem mieszkań komunalnych w nowych budynkach wzniesionych przy ul. Górnej i Dworskiej oraz Zbożowej w Gliwicach.

Mieszkanie+ po gliwicku, czyli jak?

W budynku przy ul. Górnej, realizowanym w programie "Mieszkanie+ po gliwicku" w ramach ostatniego, III etapu inwestycji dofinansowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, powstaje 18 mieszkań do wynajmu: 7 jednopokojowych o powierzchni od 31,57 m2 do 37,63 m2 oraz 11 dwupokojowych, od 37,52 m2 do 53,73 m2. Jedno mieszkanie przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek, w którego otoczeniu znajdziemy m.in. siłownię pod chmurką, ławki i parking zewnętrzny, wyposażono w windę oraz podziemny garaż z 15 miejscami postojowymi. Obiekt będzie ogrzewany ciepłem systemowym z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W budynku znajdującym się na tworzonym osiedlu mieszkaniowym przy ul. Dworskiej do wynajmu w ramach programu "Mieszkanie+ po gliwicku" przeznaczonych jest 35 lokali – od jedno- do trzypokojowych, o powierzchni od około 33 m2 do 67 m2 . Jedno mieszkanie, pozbawione barier architektonicznych, przygotowane będzie stricte pod kątem osób z niepełnosprawnością. Budynek oznaczony numerem 10F, w którego otoczeniu nie brakuje zieleni i terenów rekreacyjnych, wyposażono w windę, podłączono go również do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Do wynajmu w ramach "Mieszkania+ po gliwicku" w dwóch gotowych już budynkach komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B oraz przy ul. Zbożowej 9C–9D, zlokalizowanych w sąsiedztwie ul. Dworskiej, pozostały jeszcze 34 dwupokojowe mieszkania, pomalowane i w pełni wykończone, o powierzchni od ok. 50 m2 do ok. 60 m2. Wszystkie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Do dyspozycji przyszłych lokatorów są m.in. funkcjonalne komórki lokatorskie przynależące do każdego mieszkania, a także pomieszczenia wspólnego użytku, takie jak suszarnia, wózkownia i rowerownia.

fot. Michał Buksa

Atutem lokalizacji w rejonie ul. Zbożowej i Dworskiej jest zielone otoczenie, kolorowy plac zabaw dla dzieci, bliskość przystanków miejskiej komunikacji autobusowej ("Gliwice Świętojańska", "Gliwice Toszecka") i Szkoły Podstawowej nr 20 oraz zjazdu w drogę krajową nr 88. Dodatkowo, z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, w rejonie ul. Dworskiej zaplanowano budowę nowoczesnego, miejskiego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym.

-Byliśmy zachęceni przez program rządowy "Mieszkanie+", oceniliśmy bardzo szybko, że ten program jest niekorzystny dla miasta, a przede wszystkim dla przyszłych najemców. Postanowiliśmy zrobić to po swojemu. Zapowiedziałem, że będzie to przynajmniej 440 mieszkań i rzeczywiście tak jest. Od kilku lat realizujemy nowe budynki mieszkalne – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

O czym pamiętać przy naborze?

Zgodnie z obowiązującymi kryteriami naboru zainteresowani najmem mieszkańcy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe mogą starać się o lokal z listy metrażowej do 50 m2, prowadzący gospodarstwo dwuosobowe – z listy do 60 m2, natomiast gliwiczanie prowadzący co najmniej trzyosobowe gospodarstwo domowe mogą sięgać po wszystkie lokale z dostępnej listy.

Aby starać się o najem lokum z programu, trzeba m.in. mieszkać na terenie Gliwic, spełniać kryterium dochodowe (szczegóły poniżej), mieć rozliczony podatek dochodowy za dwa ostatnie lata (2021 r., 2022 r. ) w jednym z gliwickich urzędów skarbowych i złożyć we wskazanym terminie kompletny wniosek o zawarcie umowy najmu. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, tel. 32/239-12-74.

Kryterium dochodowe – średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę:
dla gospodarstwa jednoosobowego – od 3971,11 zł do 5559,54 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa dwuosobowego – od 2779,78 zł do 4765,32 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa trzyosobowego – od 1985,56 zł do 3971,10 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 1588,45 zł do 3176,88 zł na osobę na miesiąc

Formularz wniosku na nowe mieszkania komunalne jest dostępny na stronie internetowej www.zgm-gliwice.pl oraz w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy placu Inwalidów Wojennych 12, gdzie do 10 listopada można składać dokumenty.