Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miliardy euro w puli na najbliższe lata dla województwa śląskiego

Autor: w dniu 2023-12-29

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 zatwierdzony przez Komisję Europejską to duże pieniądze dla regionu. Określone są główne cele, na które środki zostaną spożytkowane.

W czwartek, 28 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca wdrażania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, który zatwierdzony przez Komisję Europejską, dysponuje budżetem 5,1 mld euro. W ciągu ostatniego roku, w ramach tego programu, wyselekcjonowano projekty warte 3 mld 110 mln zł, a umowy na kwotę 1 mld 311 mln zł już podpisano. Zaakceptowano już dofinansowanie projektów o wartości ponad 2 mld zł, w tym na zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego oraz na rozwój eksportu sektora MŚP. Wzmocnienie infrastruktury kolejowej i internacjonalizacja działalności przedsiębiorstw są kluczowymi elementami dalszej transformacji gospodarczej regionu. W konferencji uczestniczył marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który przybliżył szczegóły wydatkowania funduszy.

-Zarząd województwa wybrał do dofinansowania Koleje Śląskie jako beneficjenta. Spowoduje to, że 30 nowych pociągów w przyszłości wjedzie na śląskie tory,  – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Dodaje, że duże środki przeznaczone będą także na rzecz internacjonalizacji śląskich przedsiębiorstw, by mogły promować się na arenie międzynarodowej. Dodatkowo pieniądze przeznaczone będą też na MŚP.

Środki mają na celu wspomóc nasz region na trudnej drodze transformacji. Dzięki nim mamy możliwość, co podkreśla wicemarszałek Województwa Śląskiego Łukasz Czopik, przekucia naszej przemysłowej historii w nowoczesną i zieloną przyszłość.