Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miliony dla śląskich Akademii. Najwięcej otrzyma Górnik Zabrze

Autor: w dniu 2024-06-27

Łącznie 6 milionów złotych trafi do naszego regionu w ramach ministerialnego Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i 1. Ligi.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 1,8 mln złotych otrzyma Akademia Górnika Zabrza – ogłosił to dziś osobiście w Zabrzu Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras.

-Akademia Górnika Zabrze zasłużyła na tę dotację. Po pierwsze to dobra akademia, a po drugie potrzebuje wsparcia. Wszyscy widzieliśmy, jak wyglądają obiekty akademii. Najważniejsze jednak, że tutaj dobrze pracuje się z młodzieżą. Ostatnio nasi chłopcy do lat 17 -tu byli w ćwierćfinale Mistrzostw Europy – 5-ciu z nich jest z tej akademii. Jednym z podstawowych kryterium przy przyznawaniu tych środków było, ilu chłopaków gra w reprezentacji. Górnikowi należała się taka, a nie inna dotacja – mówił nam Minister Sportu, Sławomir Nitras.

Program Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i 1. Ligi powstał z uwagi na niesłabnące zainteresowanie jakim piłka nożna cieszy się w naszym kraju. Jest to także najpopularniejszy sport wśród dzieci. Co potwierdza Tomasz Stani, dyrektor Akademii piłkarskiej Górnika Zabrze.

-Zaczynaliśmy od 4 trenerów i 150-ciu dzieci w akademii. Teraz mamy około 950 członków akademii i blisko 50-ciu trenerów. Te pieniądze pozwolą nam się rozwijać. Naszym celem jest 1948 dzieci w Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze – będziemy dążyć do tego – mówi Tomasz Stani, dyrektor Akademii piłkarskiej Górnika Zabrze.

Na co konkretnie wydane zostanie 1,8 miliona? O to pytaliśmy Lukasa Podolskiego

-Szkolenie, wyjazdy na mecze, obozy, trenerzy – aby się rozwijać, to jest potrzebne. Inne kluby nie śpią, dlatego ważne jest szkolenie młodzieży. Na pewno dobrze wykorzystamy te pieniądze – przyznaje Lukas Podolski.

Dotacje w ramach programu otrzymają 23 akademie z całej Polski. Kwota środków przeznaczonych na ten cel w tym rozstrzygnięciu przekracza 23 mln zł. Oprócz Górnika Zabrze, w naszym regionie wsparcie otrzyma także Fundacja "Sportowe Katowice", UKS Ruch Chorzów, Stowarzyszenie Akademia Sportowa Gliwice i Raków Częstochowa.