Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miłośnicy ziemi tarnogórskiej adoptowali gwarka

Autor: w dniu 2022-12-15

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaadoptowało gwarka. Nie chodzi przy tym o kolejny posąg umieszczony w przestrzeni miejskiej…

Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podkreślają, że cenią historię górniczą, ale gwarek to nie tylko dawny górnik. To także ptak.

Adopcja gwarka to realne wsparcie

Przedstawiciele stowarzyszenia zaznaczają, że działanie, które podjęli to z jednej strony promocja, z drugiej – pomoc dla mieszkańców śląskiego zoo.

– Postanowiliśmy zaadoptować gwarka czczonego ze śląskiego zoo. To jednocześnie małe wsparcie finansowe dla zwierząt oraz promocja naszej organizacji, zabytków z listy UNESCO i tarnogórskiej historii – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Odwiedziny w śląskim zoo w Chorzowie odbyły się 9 grudnia (oczywiście w charakterystycznych brązowych strojach gwarków), żeby zobaczyć wspomnianego gwarka, któremu od kilku tygodni patronuje organizacja. Ptak wprawdzie nie chciał się pokazać, ale wydawane przez niego dźwięki słychać było, jak zaznaczają członkowie stowarzyszenia, bardzo dobrze.

Pomoc i promocja

Taka adopcja zwierząt jest stałą formą pomocy dla zoo. W zamian za finansowe wsparcie w budynku z ptakami można zobaczyć srebrną tabliczkę z informacją, że GWARKA CZCZONEGO prosto z Tarnowskich Gór, czyli MIASTA GWARKÓW wspierają SMZT oraz tarnogórskie obiekty turystyczne z listy UNESCO.

Tarnogórzanom nie trzeba tłumaczyć, dlaczego akurat ten gatunek. Rzeczownik gwarek w języku polskim to tzw. homonim, czyli jeden wyraz, który ma różne znaczenia.