Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Miszczowie parkowania” w Katowicach. Straż Miejska podsumowuje miniony miesiąc

Autor: w dniu 2023-01-03

Katowiccy strażnicy miejscy patrolują ulice miasta, wychwytując przypadki niewłaściwego parkowania. Ile tego rodzaju interwencji odnotowano?

Tylko w grudniu zarejestrowano w Katowicach 3599 interwencji. Większość z nich związana była, jak określają to mundurowi, z wykroczeniami przeciwko porządkowi w komunikacji To 2088 przypadków. Nie brakowało też aut pozostawionych tam, gdzie rośnie miejska zieleń – to 148 interwencji.

Jakie przepisy łamane są najczęściej?

Katowicka Straż Miejska odnotowała w głównej mierze działania związane z łamaniem zakazów zatrzymywania i postoju, których było łącznie 879, na podium wykroczeń znalazły się też działania przeciw innym przepisom ruchu drogowego – 608. Nie brakowało też kierujących, którzy pozostawiali samochody na ścieżkach rowerowych, drogach dla pieszych i przed bramami wjazdowymi – tego typu zdarzeń było 470.
Funkcjonariusze, jak sami przyznają, odbierają od mieszkańców Katowic zgłoszenia dotyczące niepokojących sytuacji i zachęcają równocześnie do tego, by informować o takich zdarzeniach.
"Cały czas można też zgłaszać i oznaczać "miszczów parkowania" na specjalnej mapie, która jest dostępna na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eulink zewnętrzny" – czytamy na stronie internetowej SM

Sylwestrowa noc była spokojna

Wiadomo, że skala interwencji jest duża. Dane dotyczące całego miesiąca to jedno, druga sprawa to przełom 2022 i 2023:
31 grudnia od 15.00 do 1 stycznia 2020 do 9.00 straż miejska na terenie całego miasta odnotowała 108 zdarzeń. 57 dotyczyło parkowania na zieleńcach, 36 nieprawidłowości i zagrożeń w ruchu drogowym, 7 osób nietrzeźwych – podają strażnicy miejscy.