Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mniej za odpady w Piekarach Śląskich. Radni zdecydowali

Autor: w dniu 2024-01-25

Mieszkańcy Piekar Śląskich będą mniej płacić za wywóz odpadów segregowanych. Decyzja zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Piekary Śląskie.

Radni Rady Miasta Piekary Śląskie jednogłośnie przyjęli obniżkę stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od stycznia opłata ta będzie wynosić 35 zł od osoby za odpady segregowane.

-Wiemy, że to wciąż niemała opłata, a oczekiwania są większe, ale jednocześnie zależy nam na tym, żeby w mieście było czysto i schludnie, a to wszystko kosztuje. Za to widać efekt, bo placyki śmieciowe wyglądają coraz lepiej – mówi Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Piekar Śląskich.

Zadanie zdołano zrealizować, jak informuje wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie Natalia Ciupińska-Szoska, dzięki reorganizacji ZGK Piekary Śląskie i optymalizacji kosztów całego systemu.

– Od dłuższego czasu podejmowaliśmy działania zmierzające do zastopowania wzrostu cen. Od ostatniej podwyżki stawki udało nam się nie tylko wyhamować ceny, ale też doprowadzić do ich obniżki od początku 2024 roku. Dla wielu piekarskich rodzin będzie to odczuwalna ulga. Tam gdzie ceny są zależne od miasta lub możemy na nie realnie wpływać, staramy się, aby były jak najniższe dla naszych mieszkańców. Wiemy, że to wciąż niemała opłata, a oczekiwania są większe, ale jednocześnie zależy nam na tym, żeby w mieście było czysto i schludnie, a to wszystko kosztuje. Za to widać efekt, bo placyki śmieciowe wyglądają coraz lepiej – mówiła jeszcze przed wprowadzeniem zmian Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Piekar Śląskich.

Już po decyzji podjętej przez radnych zapytaliśmy o zmiany, które wejdą w życie wraz z nią.

-W dobie wszechobecnych podwyżek informacja, że cena jakiejś usługi spada, na pewno ucieszy. Radni Rady Miasta jednogłośnie podjęli uchwałę o obniżeniu opłaty za odbiór odpadów komunalnych do 35 złotych, czyli 3 złote mniej na osobę. Udało nam się tak skalkulować koszty odbioru i utylizacji odpadów, że ta cena przystaje do realiów. Wielka zasługa Zakładu Gospodarki Komunalnej, bo wymagało to wdrożenia nowych procedur, większej elastyczności – mówi Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Piekar Śląskich.

Sesja rozpoczęła się od pożegnania wieloletniej dyrektor Zakładu Ekonomiczno-Finansowej Obsługi Placówek Oświatowych w Piekarach Śląskich – Teresy Korab. Rozpatrzono też uchwały w sprawie udzielenia dotacji na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Radni zdecydowali również o przyjęciu Programu Osłonowego Miasta Piekary Śląskie "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024.