Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Morderca i podpalacz zatrzymany przez śląskich „łowców głów”

Autor: w dniu 2024-02-04

Był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. Został skazany za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy. Teraz spędzi w więzieniu resztę życia. Śląscy "łowcy głów" zatrzymali w Holandii Rafała P. ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu. Do zbrodni doszło w 2006 roku. Mężczyzna został w tej sprawie skazany na dożywocie w 2019 roku. Od tego czasu był poszukiwany. Jego nazwisko umieszczono na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie.

Rafał P. pomiędzy 31 grudnia 2005 r. a 2 stycznia 2006 r. poprzez uderzanie twardym narzędziem w głowę pozbawił życia dwóch osób, a następnie podpalił kamienicę, w której doszło do obu zabójstw. Za ten brutalny czyn został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Następnie uciekł z kraju i zaczął ukrywać się poza granicami Polski. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał za mężczyzną list gończy, Europejski Nakaz Aresztowania oraz czerwoną notę INTERPOL.

Wstępne czynności poszukiwawcze prowadzone były przez będzińskich policjantów, a następnie, z uwagi na powagę sprawy, poszukiwania Rafała P. przejęte zostały przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śląscy "łowcy głów" przeprowadzili szereg sprawdzeń i ustaleń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie RP. Tropy wskazywały na kilka państw, w których poszukiwany mógł mieć powiązania i się ukrywać. Dlatego w sprawę włączono ENFAST (Europejska Sieć Współpracy Policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych międzynarodowo) – informuje śląska policja.

Wszystkie informacje zebrane w sprawie wskazywały na możliwy pobyt poszukiwanego w Holandii. O fakcie tym, poinformowani zostali przedstawiciele holenderskiej jednostki ENFAST, którzy natychmiastowo zaangażowali się w poszukiwania Rafała P. na terytorium ich kraju. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich kolegów. Poszukiwany był bardzo ostrożny i stosował różne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności.

W wyniku intensywnej współpracy polskiej i niderlandzkiej Policji, bieżącej wymiany informacji, a także dużemu doświadczeniu policjantów biorących udział w działaniach poszukiwawczych, stosowaniu nieszablonowych rozwiązań oraz współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego. Dynamiczne zatrzymanie przy wsparciu kontrterrorystów przeprowadzone zostało wczoraj tuż po godz. 7:00 rano, w jednym z domów w miejscowości Schijndel, w prowincji Brabancja Północna, w Holandii. Rafał P. podczas zatrzymania posłużył się innymi danymi osobowymi, jednak to nie zmyliło policjantów holenderskich, którzy potwierdzili jego prawdziwą tożsamość. Mężczyzna aktualnie oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski – informują mundurowi.

Foto i źródło: Śląska Policja