Można już głosować w BO w Rudzie Śląskiej

Autor: w dniu 2024-09-10

Rozpoczęło się głosowanie na projekty do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2025 rok. Głosować można przez internet lub w 12 punktach na terenie miasta. Wyboru należy dokonać do 22 września, a wyniki zostaną ogłoszone do 4 października. Do wyboru jest 12 projektów dużych i 26 projektów małych.

Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w głosowaniu. Chciałbym, aby frekwencja rosła z roku na rok. Ciekawi mnie, czy rudzianie dalej będą stawiać na inwestycje, czy też po raz pierwszy wśród zwycięskich zadań znajdzie się któryś z projektów "miękkich" – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Każdy mieszkaniec ma możliwość wskazania 4. zadań dużych i 4. zadań małych, przy czym jest to maksymalna liczba projektów, na które można oddać głosy, co oznacza, że nie ma konieczności wyboru wszystkich 8. zadań. Wybranym projektom przydziela się punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego.

Głosowanie jest imienne, a uprawnieni do udziału w nim są mieszkańcy Rudy Śląskiej. Zagłosować można bez wychodzenia z domu na platformie rudaslaska.budzet-obywatelski.org. Należy podać imię i nazwisko, adres, trzy ostatnie cyfry numeru PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który głosujący otrzyma SMS-a z kodem umożliwiającym oddanie głosu na platformie.

Dla osób, które wolą głosować w tradycyjny sposób, uruchomione zostaną punkty głosowania w Urzędzie Miasta oraz 11 lokalizacjach Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stacja Biblioteka, Biblioteka Ficinus, Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina, filie nr 6, 8, 13, 15, 16, 18 i 21). Adresy punktów oraz ich dni i godziny pracy zamieszczone są na stronie rudzkiego budżetu obywatelskiego. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokonaniu wpisu na liście głosujących, również z podaniem trzech ostatnich cyfr numeru PESEL.

Głosy można oddawać od 9 do 22 września. Do realizacji zostaną wybrane zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy. Wyniki zostaną ogłoszone do 4 października.

Do etapu głosowania zakwalifikowanych zostało 12 projektów dużych (wszystkie inwestycyjne, "twarde") oraz 26 projektów małych (21 "twardych" i 5 "miękkich").

Zadania duże to: budowa boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół nr 7 w dzielnicy Ruda, przy Szkole Podstawowej nr 11 w Bielszowicach oraz Szkole Podstawowej nr 8 w Wirku, modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 16 w Wirku, utworzenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji między ulicami Sygietyńskiego a Paderewskiego w Wirku, uatrakcyjnienie centralnej przestrzeni osiedla przy ul. Podlas w Goduli, wymiana nawierzchni oraz urządzeń na placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 41 w Rudzie, utworzenie Zielonego Traktu Czarny Las oraz strefy relaksu Zielona Bykowina, budowa skateparku w rejonie ulicy Pordzika i rolkowiska przy boisku Tartan Niebieskie Dachy, a także rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer w Halembie.

Z zadań małych do głosowania zakwalifikowały się: rozbudowa tras rowerowych w Parku Strzelnica (Bielszowice), budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 13 (Bielszowice), modernizacje placów zabaw przy Szkołach Podstawowych nr 8 (Wirek), 24 (Halemba), 30 i 35 (Ruda), Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (Halemba), Miejskim Przedszkolu nr 39 (Halemba) oraz przy ul. Łukowej (Kochłowice), remont boiska do koszykówki przy kompleksie Tartan Niebieskie Dachy (Bykowina), powstanie siłowni na świeżym powietrzu przy Szkole Podstawowej 6 (Orzegów), naprawa nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 27 (Halemba), organizacja Rudzkiego Pikniku Organizacji Pozarządowych (Nowy Bytom) i festynu rodzinnego z okazji 720-lecia Orzegowa, wykonanie przy ul. Norwida 21 w Rudzie dwóch inwestycji – drewnianego toru przeszkód dla młodzieży oraz placu zabaw i leśnego zakątka do odpoczynku dla seniorów, utworzenie parku kieszonkowego między ul. Gwarecką i tunelem pieszym (Bykowina), odnowienie skweru przy ul. Katowickiej (Bykowina), odnowienie i wykonanie ogrodzenia Strefy Aktywności w Starej Bykowinie, wykonanie oświetlenia i poprawa bezpieczeństwa osiedlowej strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej (Bykowina), rozbudowa strefy aktywności przy ul. Lecha (Wirek), budowa parkingu przy Górze Antonia (Wirek), utworzenie miejsca wypoczynku dla pieszych i rowerzystów Zielona Oaza (Halemba/Kochłowice), organizacja Rudzkiej Sceny Kultury, miejskich zawodów sportowych oraz rozgrywek między mieszkańcami poszczególnych części miasta w wielu dyscyplinach.

Listę zadań z dokładną lokalizacją i opisami również można znaleźć na wspomnianej stronie internetowej, a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Foto i źródło: UM Ruda Śląska