Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nadchodzi długi weekend. Policja przypomina o bezpieczeństwie na drodze

Autor: w dniu 2024-05-29

Patrolują drogi, osiedla, parki, skwery – nawet okolice zalewów. Wszystko po to, by rozpoczynający się w zasadzie dziś po południu długi weekend – upłynął bezpiecznie. Policja rozpoczyna dziś swoje działania. Wśród nich, patrolowanie dróg ekspresowych i wylotowych z aglomeracji w Jurę i Beskidy.

W ubiegłym roku, w okresie przedłużonego weekendu związanego z Bożym Ciałem, na śląskich drogach zginęły – jak podkreślają policjanci – 23 osoby, a 26 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 228 kierowców "na podwójnym gazie".

Długi weekend czerwcowy. Wzmożone kontrole na drogach

Mundurowi podkreślają, że będą reagować na wszelkie przejawy nieodpowiedzialnego zachowania na drogach – zarówno związanego z niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze, jak i zagrożeniem powodowanym przez pijanych kierujących.

– Apelujemy do wszystkich, by reagowali widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości – zwracają się do zmotoryzowanych.

Przypominają równocześnie o właściwym zabezpieczeniu domów i mieszkań przed wyjazdem. Podkreślają, by pozamykać okna i upewnić się, że drzwi zostały zamknięte.

-Sprawdźmy też, czy przed drzwiami do naszego domu działa oświetlenie, bowiem złodzieje najczęściej wybierają miejsca słabo oświetlone, gdzie ich działania zostaną będą mniej widoczne. Nieoceniona jest również pomoc sąsiada, który zareaguje widząc, że w rejonie naszego domu "kręcą się" obce osoby – zaznaczają przedstawiciele służb.

Wypoczywając nad wodą należy wybierać miejsca bezpieczne i strzeżone kąpieliska, zaś mając pod opieką dzieci, nie spuszczać ich z oczu. W ubiegłym roku odnotowano 12 przypadków utonięć, w tym roku już 3 osoby straciły życie w wyniku utonięcia.