Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W sobotnią noc, 12 sierpnia odbędzie się 8 Piekarska Noc Spadających Gwiazd. Wydarzenie jest związane z wystąpieniem największego nasilenia roju meteoroidów, zwanych Perseidami.

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów, który możemy oglądać nad Polską. "Spadające gwiazdy" będzie można obserwować przez kilka tygodni, ale największe nasilenie nastąpi właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.

W Noc Spadających Gwiazd Miasto Piekary Śląskie przygotowało wiele atrakcji

  • mobilne planetarium
  • prezentacja i wykład Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego w Chorzowie
  • wystawa astrofotografika Bartosza Wojczyńskiego
  • występy Mażoretek Azaria i Kahani Dance
  • konkursy z nagrodami
  • ponadto na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej

Główną zaletą tego zjawiska astronomicznego jest fakt, że może go doświadczyć każdy. Nie trzeba do tego specjalnych teleskopów, czy lornetek. Wystarczy położyć się na kocu w miejscu, które nie jest "zanieczyszczone" światłem i podziwiać spektakl. To nie jedyny rój meteorów, który można oglądać w ciągu roku, ale zdecydowanie najpopularniejszy ze względu na fakt, że można go oglądać w ciepłe letnie noce. Mimo tego, że najbardziej widoczny będzie w nocy z 12 na 13 sierpnia, to śmiało można wypatrywać meteorów już teraz.

Widzimy się pod Kopcem Wyzwolenia podczas 8. Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd – nie możecie przegapić tego kosmicznego widowiska. Prosimy zabierzcie ze sobą latarki, koce i coś ciepłego do ubrania – apelują organizatorzy.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Doroty Tobiszowskiej – Senator RP oraz Haliny Biedy – Senator RP, a jego pomysłodawczynią jest Natalia Ciupińska-Szoska – I Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie.

Zamiany w organizacji ruchu – Noc Spadających Gwiazd

W dniu 12 sierpnia na sąsiadującym z Kopcem odcinku ul. Jana Pawła II (od skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych do Drogi Wojewódzkiej nr 911) wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Na wymienionym odcinku, od ul. Inwalidów Wojennych do DW 911, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z kierunkiem jazdy od ul. Bytomskiej do DW 911. Dojazd do ulicy Bytomskiej od strony DW 911 zostanie zapewniony poprzez wyznaczony objazd ulicą Pod Lipami.

Na ul. Jana Pawła II parkowanie skośne będzie możliwe na lewej części jezdni (patrząc w kierunku DW 911). Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż odcinka ul. Jana Pawła II zostanie wygrodzona bez możliwości parkowania.

Ulica Do Kopca Wyzwolenia będzie dwukierunkowa z możliwością dojazdów do parkingów pod Kopcem Wyzwolenia. Nie będzie możliwy przejazd w stronę ul. Jana Pawła II. Na całym odcinku ul. Do Kopca Wyzwolenia będzie obowiązywał zakaz postoju. Zmiany obowiązywać będą od 12 sierpnia (sobota) od godz. 18.00 do 13 sierpnia (niedziela) do godz. 6.00.

W przypadku złych warunków atmosferycznych, wydarzenie zaplanowane w dniu 12 sierpnia zostanie przeniesione na niedzielę, 13 sierpnia.