Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nadeszła wiosna. Przyroda budzi się… na hałdzie!

Autor: w dniu 2023-03-21

Zrobiło się cieplej, jest więcej słońca, przyroda budzi się do życia – wszak od kilku godzin mamy astronomiczną wiosnę – tę porę roku, na którą czeka bodaj najwięcej osób.

Co ciekawe, by obserwować wracającą do pełnego rozkwitu przyrodę, wszelkiej maści rośliny i zwierzęta, nie trzeba wybierać łąk, lasów i parków – można wybrać się na pogórniczą hałdę. Okazuje się, że to miejsce kryje wiele przyrodniczych tajemnic.

-Są pewne gatunki stawonogów – mówię tutaj o owadach, roztoczach, które są charakterystyczne dla naszego regionu. Co ciekawe – są pewne gatunki, które odkryto na pogórniczych hałdach – mówi biolog z Uniwersytetu Śląskiego, dr Łukasz Chajec.

Tam, gdzie zwierzęta, wcześniej muszą być rośliny. Widok małych lasków brzozowych na pokopalnianych hałdach chyba już nie dziwi, ale – jak zbadali uczeni z Uniwersytetu Śląskiego – rosną tu też inne gatunki – w tym przywiana z Karpat wierzbówka nadrzecza, wiesiołek i dziewanna. Do rzadkości nie należą chronione storczyki. Łącznie naukowcy znaleźli na hałdach blisko 600 gatunków roślin.