Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Koleje Śląskie będą znów kursować do Czech

Autor: w dniu 2023-03-21

Zawieszenie połączeń kolejowych do Bogumina nastąpiło w marcu 2021 r. i było spowodowane pandemią COVID-19. Po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej przywrócenie połączeń nie było już możliwe. Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dot. wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Zmiany dot. kwestii standardów łączności oraz przejazdu na torze testowym. – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Koszty związane z dopełnieniem wszystkich nowych procedur mogłyby wynieść nawet ok. 1,5 mln. zł. Najbardziej kosztowne jest przeprowadzenie testów na torze w Velimiu w środkowych Czechach (badania w Velimiu są konieczne do wykonania celem zbadania zgodności z normą ČSN 34 2613 ed.3 – są to testy kompatybilności elektromagnetycznej) oraz wieloetapowy proces dostosowania urządzeń łączności do niedawno zmienionych norm czeskich (Po pożarze nastawni w stacji Bogumin całość sterowania ruchem w jej okręgu została przeniesiona do Przerowa.

-Zdalna nastawnia korzysta z tzw. ERTMS/ECTS. System ten zapewnia interoperacyjność sterowania ruchem kolejowym. W jego skład wchodzi GSM-R, czyli odmiana kolejowej łączności cyfrowej przeznaczonej do wymiany danych i prowadzenia komunikacji. Drugą składową jest ETCS służący zarówno sygnalizacji kabinowej, jak i automatyzacji procesu prowadzenia pociągów. KŚ jeszcze nie stosują tych rozwiązań, niezbędne jest zatem dostosowanie systemu łączności.). Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego. – uzupełnia Zaremba.

Zaznacza równocześnie, że spółka robiła wszystko, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony pasażerów.

-Jednakże głos pasażerów jest dla nas kluczowy i cały czas szukaliśmy jak najszybszej możliwości przywrócenia połączeń do Bogumina. – kontynuuje Zaremba.

Trwają rozmowy dotyczące przywrócenia połączeń kolejowych.

– Odbyliśmy już pięć spotkań w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych ze stroną czeską. Od 11 czerwca do 9 grudnia 2023 r. planujemy uruchomić trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bogumin – Chałupki – Bogumin. Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie Koleje Czeskie (znamy już szacunkowe koszty wynajmu taboru i pracowników). Drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będą zapewnione przez Koleje Śląskie. Łączny koszt uruchomienia połączeń w tym terminie będzie oscylował w granicach 300 tysięcy złotych – odnosi się do sprawy Zaremba

Kiedy połączenie znów będzie możliwe?

-Od 10 grudnia 2023 r. planujemy uruchomić pięć par połączeń własnym taborem (21WEa, który przejdzie badania na dopuszczenie do ruchu na terenie Republiki Czeskiej). Obecnie negocjujemy warunki handlowe i finansowe uruchomienia połączeń we wskazanej dacie. – dodaje rzecznik KŚ.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.