Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zainaugurowano program Zielone Laboratoria Taurona

Autor: w dniu 2023-03-21

Zielone Laboratoria Taurona to program, w ramach którego wyłonione zostaną cztery szkoły, a każda z nich otrzyma 100 tysięcy złotych na remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych. 

Szczegóły programu przedstawione zostały dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach, który był beneficjentem ubiegłorocznej edycji. W programie mogą wystartować szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z południa Polski. Szczegóły opisano na stronie laboratoria.tauron.pl.

Zielone Laboratoria Taurona. Najważniejsza jest wiedza

Tauron inwestuje w energetykę odnawialną, a ta z kolei dziedzina wymaga specjalistycznej wiedzy i eksperckiej kadry. Właśnie dlatego warto inwestować, informuje spółka, w młodych ludzi i miejsca, gdzie są oni kształceni.

– TAURON konsekwentnie rozwija gospodarkę opartą na wiedzy. Budując nowoczesną energetykę, opartą o źródła odnawialne, potrzebujemy fachowców, którzy będą gotowi sprostać nowym wyzwaniom. Myśląc więc o przyszłości firmy i gospodarki na południu Polski inwestujemy w szkoły, bo to właśnie wiedza daje najwyższą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Do programu mogą aplikować szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Docenione zostaną najatrakcyjniejsze prezentacje samych szkół, jak i planowanych pracowni. Zgłoszenia powinny być przygotowane w formie wideo lub prezentacji multimedialnych. Załączony powinien być także szczegółowy kosztorys wydatkowania 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia należy wysłać mailem na adres tpe.laboratoria@tauron.pl. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej laboratoria.tauron.pl.

– Nasza szkoła rok temu wysłała propozycję stworzenia Zielonego Laboratorium TAURONA. Wygraliśmy i od września ur. cieszymy się każdą chwilą spędzoną w nowoczesnej i świetnie zaprojektowanej klasopracowni. Uczniowie korzystają tu z najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego do zintegrowanej nauki przedmiotów ścisłych – biologii, fizyki, chemii, geografii i matematyki. Innowacyjne oprogramowanie pozwala uczniom obserwować obiekty i zjawiska przyrodnicze 3D w rozszerzonej rzeczywistości – informuje dyrektor Iwona Pochopień ze zwycięskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.

Harmonogram realizacji projektu:

  • 21 marca – 15 maja 2023 r. – rozpoczęcie projektu i przyjmowanie zgłoszeń.
  • 23 maja 2023 r. – ogłoszenie wyników projektu.
  • 24 maja – 30 czerwca 2023 r. – podpisanie umów ze szkołami, przekazanie środków finansowych.
  • 1 lipca – 31 sierpnia 2023 r. – czas dla wybranych szkół na wdrożenie projektów (remont i wyposażenie sali).
  • 1 września 2023 r. – otwarcie klas w szkołach, konferencja prasowa w każdej zmodernizowanej klasopracowni.

Tauron wspiera naukę

Tauron od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się 1300 osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. Tauron organizuje zajęcia, a także praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także sami pracownicy Taurona, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.

Materiały przygotowane przez Tauron na youtube

Na platformie YouTube działa kanał edukacyjny w ramach programu "Bezpieczniki TAURONA – włącz dla dobra dziecka"'. Można na nim znaleźć filmy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają zagadnienia z dziedziny fizyki i energetyki. Ponadto na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl znajdują się m.in. gotowe scenariusze lekcji, gry online, quizy i ćwiczenia, a nawet instrukcje krok po kroku, jak w bezpieczny sposób, w domowych warunkach, przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Co roku TAURON organizuje również konkurs na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny energetyki.