Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kto nominowany do nagrody im. Kazimierza Kutza?

Autor: w dniu 2024-01-06

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Kutza wyłoniła pięcioro nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody. Kto w tym roku ma szansę na to szczególne wyróżnienie? W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali Maja Kleczewska, Szczepan Twardoch i Anna Dymna. O tym kto otrzyma nagrodę tym razem przekonamy się w dniu urodzin wybitnego reżysera, czyli 16 lutego.

Laureaci nagrody im. Kazimierza Kutza to wybitne osobistości, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, tak jak czynił to patron nagrody Kazimierz Kutz. Nagroda to uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, odgrywające istotną rolę w aktualnej debacie publicznej oraz przyczyniające się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Kutza wyłoniła pięcioro nominowanych. Są to:

Daria ze Śląska

Daria ze Śląska jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką i producentką muzyczną. Jej debiutancka płyta "Daria ze Śląska tu była", wydana w kwietniu 2023 roku przez wytwórnię Jazzboy Records, sprawiła, że artystka została okrzyknięta artystycznym odkryciem roku. Łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień. Była nominowana do Odkryć Empiku 2022. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Pochodzi z Katowic.

Krzysztof Głuchowski

Krzysztof Głuchowski jest aktorem, reżyserem i producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za jego dyrekcji na jednej z najważniejszych polskich scen powstały m.in. głośne "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej czy obsypany nagrodami muzyczny spektakl "1989" – tworzący "pozytywny mit, historię, która dobrze się kończy". Jest laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2023.

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland to reżyserka i scenarzystka, która rozsławia polskie kino na całym świecie; jako wnikliwa obserwatorka i wrażliwa artystka swoimi dziełami podejmuje najważniejsze tematy rozpalające debatę publiczną. Odważnie i jednoznacznie staje w obronie fundamentalnych wartości, takich jak demokracja, wolność słowa czy prawa człowieka. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2012 roku film "W ciemności" w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wyreżyserowana przez Holland "Zielona granica" z 2023 r. bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat.

Aleksander Nowak

Aleksander Nowak jest kompozytorem, gitarzystą i pedagogiem. Jako profesor nadzwyczajny katowickiej Akademii Muzycznej pracuje w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki, kształcąc studentów z zakresu m.in. współczesnych technik kompozytorskich i notacji muzycznej. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody "Gwarancje Kultury" (2011), "Paszportu Polityki" (2018), Nagrody Onetu O!lśnienia (2020), Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021) oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (2021).

Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska jest aktorką teatralną i filmową, a także pisarką i felietonistką. Od półwiecza aktywna na scenie i poza nią – od wielu lat jej znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie w działalność społeczną. Grała na najważniejszych warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim; twórczyni Teatru na Dole i stworzonego w pandemii Teatru Pudło. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Konstantego Puzyny, którą otrzymała m.in. "za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała".

Przypomnijmy, że nagroda ma charakter finansowy: laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza otrzymuje 50 000 zł, a także statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Zgodnie z regulaminem Kapituła ma także możliwość wręczenia dodatkowego wyróżnienia – tytułu "Ambasador Śląska", który ma charakter honorowy. Organizatorami Nagrody im. Kazimierza Kutza są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody jest Miasto Katowice.

Nagrodę im. Kazimierza Kutza ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy Marcina Krupy, prezydenta Katowic, Ryszarda Koziołka, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego. Nagroda po raz pierwszy została wręczona 16 lutego 2021 roku – w dniu urodzin Kutza – na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Foto i źródło: UM Katowice