Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Największe puzzle świata do zobaczenia w piekarskiej bibliotece

Autor: w dniu 2024-01-09

Od dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich można zobaczyć największe puzzle świata. Chętni będą mogli przypatrzyć się efektowi pracy kilkudziesięciu pasjonatów.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich poinformowała kilka dni temu o wyjątkowym eksponacie, który będzie można podziwiać w budynku przy Kalwaryjskiej 62D. Dziś nadszedł czas, gdy stało się to możliwe, zatem chętni mogą już przybywać. Jak to wszystko się zaczęło?

Największe puzzle świata w Piekarach Śląskich

"Dywan" składający się z 60 tysięcy elementów pojawił się w Piekarach Śląskich w pierwszych dniach 2024 roku wraz z Mirosławem Kaczmarkiem – zapalonym kolekcjonerem puzzli i prawdziwym, puzzlowym rekordzistą, jednak nie tylko on zaangażował się w realizację pracy, której efekty można od dziś podziwiać.

"W sprowadzenie i ułożenie największych puzzli świata było zaangażowanych kilkadziesiąt osób. Najpierw powstała zrzutka, by puzzle sprowadzić z USA. Następnie 50 śmiałków ułożyło układankę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Finalnie cały obraz został zlicytowany na aukcji WOŚP w 2023 roku i niedawno przywędrował do Piekar Śląskich wraz z jego właścicielem Mirosławem Kaczmarkiem." – informuje piekarska biblioteka.

Od dziś, 9 stycznia, chętni mogą zobaczyć efekt pracy zapaleńców, którym bliskie są puzzle. Do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy zapraszani są wszyscy chętni.

"Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi, grupy szkolne, kluby seniora i wszystkich zainteresowanych. Wstęp oczywiście bezpłatny!" – zachęca w mediach społecznościowych piekarska biblioteka.

Zapytaliśmy Pana Mirosława o to, skąd wzięła się u niego pasja do układania puzzli, ale wiadomo też, że pasjonatowi przyświeca ważny cel.

– Pilnowałem bratanka i powiedział "chodź wujek, poukładamy puzzle", jak zacząłem je układać, spodobało mi się to, zacząłem coraz więcej tego robić – mówi pan Mirosław Kaczmarek.

Podkreśla, że z czasem układał coraz większe zestawy puzzli, a teraz nadeszły właśnie te – rekordowe. Znalazły się na grupie tematycznej i sprowadzono je z USA do Wrocławia, dlatego, że gotowe puzzle zostaną oddane na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz pan Mirosław ma ważny cel – zapisanie w Księdze Rekordów Guinnessa. Między innymi właśnie na ten cel w internecie prowadzona jest zbiórka, która cały czas trwa:

Chętni mogą wpłacić dowolną kwotę, ale mogą także przekazać Panu Mirosławowi puzzle, z których nie korzystają.
-Chciałbym poprosić mieszkańców Piekar Śląskich i okolic, żeby w sytuacji, kiedy ktoś ma niepotrzebne puzzle (nawet z brakującymi elementami – na bokach), to chętnie przyjmę. Można też wesprzeć moją zrzutkę na rekord Guinnessa. Każda złotówka jest na wagę złota. Jeśli przekroczy kwotę za wpis do księgi rekordów, za resztę będę powiększał swoją kolekcję puzzli – mówi Mirosław Kaczmarek.
Wracając do samej wystawy, która dostępna jest od dziś do 23 stycznia – ta robi duże wrażenie. Zobaczcie zdjęcia: