Nalewki z muchomora coraz popularniejsze. Głos zabrał specjalista

Autor: w dniu 2024-11-20

Nalewki z muchomora są śmiertelnie niebezpieczne. Tymczasem przybywa osób przekonanych o ich zbawiennym wpływie na organizm. Specjaliści przestrzegają przed nową modą.

Muchomor czerwony (Amanita muscaria) to grzyb o charakterystycznym wyglądzie – czerwonym kapeluszu z białymi kropkami. Choć jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, jego spożycie może prowadzić do poważnych skutków dla organizmu ludzkiego, głównie ze względu na zawarte w nim toksyny. Jakie związki chemiczne zawiera? Jednym z nich jest kwas ibotenowy – działa jako neurotoksyna, wpływa na układ nerwowy. Inne to muscymol – psychoaktywny składnik, który powoduje halucynacje i zmiany w percepcji czy muscazon – mniej aktywny metabolit kwasu ibotenowego. Mimo zawartości tych składników są dziś ludzie, którzy przekazują, że muchomor może mieć dobry wpływ na organizm. Lekarze alarmują – to nieprawda!

Nalewki z muchomora coraz popularniejsze

Z muchomorem czerwonym nie ma żartów. Lekarza alarmują, że właśnie te grzyby w ostatnim czasie zyskują popularność i są oferowane głównie w sklepach internetowych jako lekarstwo na różne schorzenia.

– Niestety takich ofert jest coraz więcej – ostrzega prof. n. farm. Paweł Ramos ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niepokojący trend jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, gdyż charakterystyczny grzyb z czerwonym kapeluszem i kropkami spożywany przez człowieka może mieć dla kondycji organizmu bardzo poważne skutki.

– Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który obecnie jest szeroko stosowany, przede wszystkim w sprzedaży internetowej – jako panaceum na wiele schorzeń. Obserwujemy bardzo wiele stron, które wychwalają różnego rodzaju produkty – czy to nalewki czy suszone kapelusze z muchomora czerwonego i zachęcają do ich spożycia. Dotarłem też do stron, gdzie z suszonego grzyba produkowane są preparaty zewnętrzne, typu maści. Producenci zachęcają, że mają duże znaczenie w kosmetologii – zaznacza prof. Ramos. – Picie nalewek z muchomora czerwonego lub jego jedzenie może być opłakane w skutkach – dodaje.

Niektórzy są przekonani, że spożywanie produktów z muchomorem może być dla nich zbawienne.

– Ludzie wierzą, że ten niebezpieczny grzyb wyleczy ich z raka, depresji czy innych chorób. Niektórzy podają je również dzieciom. Regularne spożywanie muchomorów może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego i wątroby – przekazuje prof. Ramos.

Co może pojawić się po spożyciu grzyba?

– Może wywołać wiele niepożądanych działań, takich jak sensacje żołądkowo-jelitowe, w skrajnych przypadkach znane są sytuacje, że dochodzi do śpiączki pacjenta, bo naprzemiennie efekty euforyczne przeplatane są z efektem wyciszenia organizmu, senności bardzo ciężkiej do przezwyciężenia. Jeżeli zażyjemy bardzo dużą dawkę grzybów, to w skrajnych przypadkach powoduje on zaburzenia oddechowe, wraz z zatrzymaniem ośrodka oddechowego – kwituje prof. Ramos.

Sprawą muchomorów ma się też zająć Sanepid, który będzie dążył do ustawowego zakazu sprzedaży jakichkolwiek produktów zawierających te niebezpieczne grzyby.