Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Napadł na kuriera. Mieszkańcowi Bytomia grozi dożywocie

Autor: w dniu 2024-05-15

Mieszkaniec Bytomia nie miał pieniędzy, nabrał pożyczek i zaczął szukać sposobu na to, by uporać się z problemami finansowymi. Finalnie zszedł na drogę przestępstwa. Zaatakował kuriera, a teraz grozi mu nawet dożywocie.

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 19-letniemu Mariuszowi P., dotyczący usiłowania zabójstwa kuriera w związku z rozbojem na jego osobie, którego dopuścił się w sierpniu 2023 roku w Ostrowie w powiecie myszkowskim.

Napadł na kuriera. Mieszkaniec Bytomia zatrzymany

Śledczy ustalili, że 18-letni mieszkaniec Bytomia Mariusz P. nabrał pożyczek, ale nie był w stanie ich spłacić z uwagi na brak dochodów. Znalazł inny sposób na rozwiązanie problemu.

– Wtedy wpadł na pomysł zamówienia na fikcyjne dane drogiego sprzętu elektronicznego, za który nie miał zamiaru zapłacić. Zamawiając sprzęt za pobraniem opłaty przy odbiorze paczki, Mariusz P. posługiwał się maskowanym numerem IP, nieprawidłowym numerem telefonu oraz wskazywał jako miejsce odbioru ustronne miejsce – przybliża szczegóły prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

29 sierpnia 2023 roku 61-letni pracownik firmy kurierskiej udał się do miejscowości Ostrów, by dostarczyć Mariuszowi P. przesyłkę, w której znajdował się sprzęt elektroniczny o wartości około 13.000 zł. Towar ten został uprzednio zamówiony przez Mariusza P. w jednym ze sklepów internetowych.

– Gdy kurier przybył pod wskazany adres podszedł do niego oskarżony i dwukrotnie uderzył go dużym kamieniem w głowę, powodując utratę przytomności. Wtedy sprawca zabrał przesyłkę i oddalił się z miejsca zdarzenia. Skradzione rzeczy sprzedał w lombardach na terenie Wrocławia – przybliża zagadnienie prok. Ozimek.

Mieszkaniec Bytomia zaatakował kuriera. Grozi mu dożywocie

Zaatakowany kamieniem mężczyzna doznał poważnych obrażeń czaszkowo-mózgowych, które realnie zagrażały jego życiu. Mężczyzna został wypisany ze szpitala dopiero w 2024 roku, jednak jego stan zdrowia w dalszym ciągu nie pozwala na przesłuchanie go w charakterze świadka.

Firma kurierska zawiadomiła policję

5 września 2023 roku firma kurierska poinformowała Policję, że w tym dniu w Myszkowie ma zostać doręczona przesyłka ze sprzętem elektronicznym o wartości około 15.000 zł. W związku ze zgłoszeniem pod wskazany adres udał się kurier wraz z policjantami, którzy mieli zapewnić mu bezpieczeństwo.

– Na miejscu przebywał już Mariusz P., który zatrzymał samochód firmy kurierskiej i oświadczył, że oczekuje na przesyłkę. Wtedy sprawca został zatrzymany przez policjantów. W jego plecaku funkcjonariusze ujawnili metalowy młotek, nóż motylkowy, gumowe rękawiczki, kominiarkę i opaski zaciskowe – opisuje prok. Ozimek.

Jakie zarzuty przedstawiono agresorowi?

– W śledztwie prokurator przedstawił Mariuszowi P. zarzuty usiłowania zabójstwa kuriera w związku z rozbojem na jego osobie oraz usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony przyznał się do rozboju, którego dopuścił się 29 sierpnia 2023 roku i usiłowania rozboju w dniu 5 września 2023 roku. Mariusz P. nie przyznał się natomiast do usiłowania zbrodni zabójstwa – mówi prok. Ozimek.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec oskarżonego tymczasowe aresztowanie. Mariusz P. nie był w przeszłości karany. Zarzucane oskarżonemu przestępstwo usiłowania zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.