Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Napoje energetyczne 18+? Chcą wprowadzić takie zasady

Autor: w dniu 2023-02-08

Napoje energetyczne będą dostępne tylko dla osób pełnoletnich? Nad takim pomysłem zastanawiają się polscy posłowie. Wszystko z troski o zdrowie młodych Polaków.

Tak zwane napoje energetyczne wkrótce tylko dla pełnoletnich. Ograniczenie ich powszechnej sprzedaży zakłada ustawa, którą wkrótce zajmie się Sejm.

Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich?

Sprzedawca w sklepie będzie mógł poprosić o dowód kupującego, jeśli nie będzie miał pewności co do jego wieku. Zaostrzone mają być też zasady ich reklamowania i dotkliwe kary dla tych, którzy złamią zasady. Przekaz reklamowy nie będzie mógł sugerować, że promowane energetyki są jakimkolwiek "środkiem stymulującym", "uspokajającym" lub środkiem do "rozwiązywania konfliktów osobistych".

Jaka jest opinia lekarzy?

Niektórzy naukowcy są zdania, że takie rozwiązania powinny obowiązywać już dawno. Zaznaczają, że takie regulacje wprowadzono już między innymi w Litwie czy Łotwie. W opisywanych napojach, co podkreślają, jest obecna tak duża dawka kofeiny, która nie powinna być obecna w młodym organizmie. To często ilości, które są nieodpowiednie nawet dla osób dorosłych. Problemem jest też nadmierna ilość cukru, co prowadzi z kolei do otyłości zaburzeń procesów metabolicznych i niewłaściwego funcjonowania układu nerwowego – chodzi tu głównie o rozdrażnienie czy niepokój.