Narodowe Święto Niepodległości w Piekarach Śląskich
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-11-11
Uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pozwoliły uczcić jedno z najważniejszych świąt w historii Rzeczypospolitej Polskiej.
Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta Piekary Śląskie i Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty w miejscach pamięci. W obchodach brał także udział Łukasz Ściebiorowski – poseł elekt na Sejm RP. Współorganizatorem wydarzenia był 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu pod dowództwem ppłk. Magdaleny Błaszczak.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem "Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej" w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. Później, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju, odprawiona została msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich. Uroczystości te uświetnili swoim udziałem przedstawiciele pocztów sztandarowych, kompanii honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz muzycy Orkiestry Wojskowej w Bytomiu i chórzyści Śląskiego Chóru Górniczego Polonia Harmonia, którzy zadbali o oprawę muzyczną ceremonii.
Po zakończeniu nabożeństwa zebrani udali się pod pomnik "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie". Przemarszowi towarzyszyły występy Mażoretek Azaria.
Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego oraz hejnału Miasta Piekary Śląskie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, których wysłuchali zebrani na uroczystościach parlamentarzyści Ziemi Śląskiej, radni województwa śląskiego, dowódcy jednostek wojskowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piekar Śląskich.
– Każdego roku Święto Niepodległości niesie nam swoje radosne przesłanie, przypominając o odzyskanej wolności. W relacjach świadków historii 11 listopada 1918 roku – który to dzień uznajemy za datę odbudowy własnego państwa – zapisał się jako moment wielkiej euforii. I nic dziwnego. Sami wszak doskonale wiemy, że najbardziej cenimy to, co zostało utracone. Albo to, o co drżymy w obawie, że możemy stracić. Na tegoroczne obchody polskiego Święta Niepodległości cieniem padają toczące się w świecie konflikty zbrojne, które burzą obraz bezpiecznego – jak mogło się do niedawna wydawać – świata. Zatem cieszmy się życiem, bo mieszkamy w wolnej Polsce i pamiętajmy o tych, którym zawdzięczamy suwerenność– przemówiła do zebranych Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta Piekary Śląskie.
Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci, po czym nastąpiła salwa honorowa i wybrzmiało Hasło Wojska Polskiego.
U stóp pomnika wiązanki kwiatów złożyli: Łukasz Ściebiorowski – poseł elekt na Sejm RP, Sława Umińska-Kajdan– Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, Aleksandra Wentkowska – Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich, płk. Grzegorz Gdula – poprzedni dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, radni wojewódzcy i radni miasta Piekary Śląskie, dowódcy jednostek wojskowych i Straży Granicznej, komendanci służb mundurowych reprezentujących Policję, Straż Pożarną, służbę więzienną i straż miejską, Izba Administracji Skarbowej, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji związkowych i pozarządowych, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, piekarska młodzież reprezentowana przez delegację Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawiciele Rady Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W części artystycznej obchodów odbył się koncert wykonaniu zespołu Singin' Birds w Miejskim Domu Kultury przy ul. Bytomskiej.
Organizatorami uroczystości w Piekarach Śląskich byli: Miasto Piekary Śląskie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, Orkiestra Wojskowa z Bytomia, Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich, Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia, Mażoretki Azaria oraz Ośrodek Kultury Andaluzja.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.