Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Naucz się trudnej sztuki odpoczywania

Autor: w dniu 2023-11-20

Świat pędzi do przodu. Wymusza to coraz szybsze tempo życia, coraz większą presję do osiągania sukcesu i coraz więcej pracy. Ludzie żyją w coraz większym stresie i w tym wszystkim naprawdę łatwo jest się zatracić. W tych okolicznościach łatwo zapomnieć o odpoczynku. Łatwo też zapomnieć o tym, że odpoczynek jest czymś ważnym i czymś, co należy się każdemu człowiekowi. I choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego od odpoczynku, prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Czym w takim razie jest odpoczynek i jak w końcu odpuścić i zacząć odpoczywać? Przeczytaj!

Kariera, obowiązki domowe, dzieci, ciągła potrzeba bycia w ruchu, ciągła potrzeba działania – znasz to? Z pewnością wiesz, jak łatwo jest wbić się w kierat codzienności i nie mieć nawet chwili dla siebie. Łatwo zacząć też postrzegać chwilę dla siebie jako godne potępienia lenistwo. Czy słusznie?

Odpoczynek – konieczność czy luksus?

Wiele osób postrzega odpoczynek jako dobro luksusowe. Coś, co nie jest dostępne dla wszystkich. Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć – ile razy słyszałeś takie zdanie? A w umysłach wielu osób nigdy nie ma dobrego czasu na to, by odpocząć.

Jednak wbrew temu wszystkiemu, odpoczynek wcale nie jest luksusem. Odpoczynek to konieczność. Każdy musi odpoczywać i każdy na odpoczynek zasługuje. To coś, o czym każdy powinien też pamiętać, ale w dzisiejszych czasach, przy obecnym tempie życia, bardzo łatwo o tym zapomnieć.

Jeśli Twój organizm nie dostanie czasu na regenerację, jeśli ciągle będziesz się zmuszał do pracy na najwyższych obrotach, Twoje zdrowie może zacząć szwankować. Zagrożone jest zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ciągła praca bez odpoczynku jest w stanie znacząco osłabić organizm i podnieść poziom stresu, co może mieć poważne konsekwencje.

Dlaczego nie umiesz odpocząć?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego od odpoczynku, przecież wystarczy tylko nic nie robić, prawda? I tak, i nie. Odpowiedź na to pytani jest znacznie bardziej skomplikowana. Bowiem odpoczynek to prawdziwa sztuka. W dużej mierze to sztuka odpuszczania. Z całą pewnością nie uda Ci się odpocząć, jeśli po prostu usiądziesz, ale będziesz ciągle myślał o tym, jak bardzo tracisz czas i jak wiele rzeczy masz jeszcze do zrobienia.

Wszystko zaczyna się już w Twojej głowie. Odpoczywanie wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Trzeba nauczyć się wciskać mentalny przycisk STOP i zacząć po prostu cieszyć się chwilą. A to bardziej skomplikowane, niż się wydaje.

Sporo ludzi ma bowiem wdrukowane przeświadczenie, że odpoczynek jest czymś niewłaściwym. Presja społeczna, ciągłe parcie na sukces, ciągła potrzeba bycia najlepszym – to wszystko stoi na drodze do prawdziwego, głębokiego relaksu. Z takim nastawieniem możesz czuć ciągły przymus działania, ciągle mieć poczucie, że coś można było zrobić lepiej, szybciej i bardziej. Odpoczynek może Ci się jawić jako strata czasu. A takie nastawienie sprawi, że na pewno nie uda Ci się odpocząć. Paradoksalnie możesz wręcz czuć się bardziej zmęczony i zestresowany.

Jak nauczyć się sztuki odpoczywania?

To wszystko przypomina błędne koło, jednak czy to znaczy, że już nigdy nie uda Ci się wypocząć? Nie! Możesz na nowo nauczyć się sztuki odpoczywania i odzyskać radość ze swojego życia. Wymaga to jednak pracy nad sobą.

Jeśli czujesz, że Twoje problemy z odpoczywaniem są bardziej złożone i nie poradzisz sobie z tym samodzielnie, skorzystaj z pomocy psychologa. Dobry psycholog pomoże Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje i będzie dla Ciebie dużym wsparciem.

Żeby naprawdę wypocząć, przede wszystkim musisz zrozumieć, że odpoczynek nie jest czymś złym i że zasługujesz na relaks. Świat się nie zawali, jeśli na chwilę odpuścisz i znajdziesz czas tylko dla siebie. Możesz robić cokolwiek, na co masz ochotę – nie ma dobrych i złych form odpoczywania, jeśli tylko nie krzywdzą one nikogo. Nie daj sobie wmówić, że relaks w SPA jest czymś gorszym od wyprawy w góry. Każdy sposób, który pozwoli Ci się oderwać od szarej codzienności i naładuje Cię wewnętrznie, dając Ci siłę na kolejne dni, jest właściwy.

Pamiętaj też, że jeśli będziesz wypoczęty, będziesz bardziej produktywny, a to w dłuższej perspektywie pomoże Ci osiągnąć większy sukces. Dlatego odpoczynek nie jest czymś złym. Nie jest też stratą czasu. To mądra inwestycja w siebie i swoją przyszłość.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.