Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nazwa urzędu także po śląsku. Zmiany w Świętochłowicach

Autor: w dniu 2023-09-08

Ozdobne tablice w języku śląskim zostały dziś oficjalnie odsłonięte przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach.

Od dziś Urząd Miejski, Rada Miejska oraz Prezydent Miasta zostali nazwani także w języku śląskim. To jedno z nielicznych miejsc w regionie, gdzie doszła do skutku taka inicjatywa.

Powstanie tablic zainicjowane zostało przez Związek Aktywistów Śląskich, a dokładniej lidera ZAŚ ze Świętochłowic, Kamila Jarząbka, przy udziale Urzędu Miejskiego na czele z prezydentem Danielem Begerem. Celem grupy ZAŚ jest szerzenie ogólnie pojętego regiōnalizmu, kultury oraz właśnie języka śląskiego.

Odsłonięcie ozdobnych tablic przy Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach to jedna z kilku aktualnie szeroko zakrojonych inicjatyw promujących uznanie Ślōnskiej Gŏdki za język regionalny, a sam projekt tablic jest na tyle elastycznie skonfigurowany, że umożliwia szybkie przeniesienie tej inicjatywy na grunt innych śląskich miast.

Dzięki ciężkiej pracy pracowników Urzędu Miejskiego, prezydenta Daniela Begera oraz zaproszonych do zespołu eksperckiego w osobach Moniki Kassner, Rafała Adamusa, Adriana Blondzika, a także ekspertów językowych Henryka Jaroszewicza oraz Artura Czesaka powstał kompletny, zgodny z regułami pisowni języka śląskiego zapis, który prezentuje mowę prawie miliona osób deklarujących używanie języka śląskiego w życiu codziennym, nie tylko w domu.

– Za sprawą wielu osób zaangażowanych w projekt tablic ozdobnych w języku śląskim otwieramy nowy rozdział, który zapisze się na kartach historii naszego regionu. Dziękuję Prezydentowi Miasta Świętochłowice za otwarcie drzwi, które wcześniej były zamknięte dla promowania śląskości. Jestem szczęśliwy, że projekt z powodzeniem dobiegł końca. Jest on na tyle uniwersalny, że mieszkaniec każdego śląskiego miasta może poprosić o dokumenty pozwalające na uruchomienie podobnej procedury "u siebie", gdyż wszystkie aspekty prawne zostały już ustalone. – mówił Kamil Jarząbek, lider ZAŚ Świętochłowice.

Władze Świętochłowic nie ukrywają, że taka inicjatywa jest wyrazem dbałości o podkreślanie specyfiki naszego regionu i kolejny krok do tego, by pokazać, że język śląski jest ważny.

– Cieszę się, że zarówno Pan Kamil jak i reszta działaczy, wytrwali w swoich staraniach i dziś możemy podziwiać tego efekty. Ja jestem dumnym mieszkańcem Świętochłowic, Śląska, ale również jestem dumnym Polakiem, dlatego uważam, że mieszkając w tej części kraju powinniśmy zadbać o to, żeby ten regionalizm uwypuklać, ale nie przykrywać nim jednocześnie innych spraw. Ważne, żeby zachować balans. To pozwoli nam dojść do momentu, w którym język śląski zostanie dostrzeżony, a tego typu projekty będziemy mogli oglądać także w innych miastach czerpiących inspirację ze Świętochłowic.– powiedział Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Podczas oficjalnego odsłonięcia tablic obecne były także Wicemarszałek Senatu – Gabriela Morawska-Stanecka oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego – Urszula Koszutska.

Niy ma gańby godać! Wydarzenie już w niedzielę