Neony znów rozbłysną. Dziś otwarcie pracowni Dominika Tokarskiego

Autor: w dniu 2024-07-25

W neogotyckiej kamienicy przy ul. Orląt Lwowskich 8a w Bytomiu, za kutą kratą lokalu na parterze, swoją siedzibę ma Fundacja Neon Katowice. Dziś w tym miejscu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie.

Już dziś, 25 lipca, o 19.00 ponownie rozbłysną i wyeksponowane zostaną neony, które rozświetlały bytomską halę peronową, witrynę sklepu Geszteft w Katowicach czy wrocławski dworzec. Dominik Tokarski zaprasza do odwiedzenia swojej nowej pracowni w Bytomiu.

Neony znów rozbłysną. Otwarcie pracowni Dominika Tokarskiego

Neony to pasja Dominika Tokarskiego, społecznika, przedsiębiorcy i założyciela KATO Baru – legendarnego lokalu, który 15 lat temu rozpoczął proces ożywiania przestrzeni ul. Mariackiej w Katowicach. To tam za sprawą Tokarskiego i zapraszanych do współpracy gości, odbywały się spotkania trzeciego sektora, debaty, premiery książek czy koncerty. W 2022 roku lokal zakończył działalność, a Dominik Tokarski skoncentrował się na ratowaniu od zapomnienia starych neonów z Katowic i innych miast.

–  Do Bytomia przekonała mnie Karolina Jakoweńko, z którą współpracowałem w ramach Rady Konsultacyjnej Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Pracując nad programem kulturalnym, dużo rozmawialiśmy o zaangażowaniu miast Metropolii, rozproszeniu inicjatyw i wybraniu tych, które będą promieniowały na inne miasta. A ponieważ najlepiej zacząć zmiany od siebie, zdecydowałem się działalność ulokować w Bytomiu – mówi Dominik Tokarski, prezes Fundacji Neon Katowice.

Pod koniec 2023 roku Dominik Tokarski w gminnym lokalu przy ul. Orląt Lwowskich 8a w Bytomiu rozpoczął prowadzenie działalności statutowej Fundacji Neon Katowice.

Neonowe dobry wieczór z Bytomia

Neonowe dobry wieczór z Bytomia to wydarzenie inaugurujące działalność neonowej pracowni i siedziby Fundacji Neon Katowice. Dominik Tokarski zaprasza dziś, 25 lipca w godz. 19.00-22.00 do lokalu przy ul. Orląt Lwowskich 8a, gdzie będzie można obejrzeć kilkanaście odrestaurowanych i poddawanych konserwacji neonów.

Lokal przy Orląt Lwowskich jest miejscem, w którym magazynowane są i eksponowane zebrane neony. Po renowacji – neony będą ponownie świecić w przestrzeni miejskiej. Celem Fundacji Neon Katowice jest także popularyzacja neonów oraz przybliżenie ich roli jako elementów kształtujących wizerunek miast na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

–  Neony czasów PRL  to przykłady świetnie zaprojektowanej sztuki użytkowej. Będziemy więc mówić o neonach w kontekście jakości przestrzeni publicznych w naszych miastach. Chodzi o to, żeby wygenerować dyskusję o tym, w jakim otoczeniu żyjemy. Bo w projektowaniu szyldów neonowych wszystko miało znaczenie: liternictwo, kolor rurki, korelacja z miejscem – mówi Dominik Tokarski.

Neony wzbudzają zainteresowanie i przywołują  wspomnienia z  dawnych lat.

– Za każdym razem, kiedy publikuję w sieci jakiś napis, uruchamia się lawina komentarzy i wspomnień osób, które pamiętają te budynki i przestrzeń sprzed lat. Tak było m.in. z fotografią wyburzonych w latach 70. budynków przy pl. Kościuszki i neonu Gosposia – mówi Dominik Tokarski, prezes Fundacji Neon Katowice.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom