Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie było im do śmiechu, kiedy wycofano ich z lotu na wakacje

Autor: w dniu 2023-03-06

Dwoje Polaków zażartowało, że w bagażu mają niebezpieczne przedmioty, teraz sami mogą stać się przedmiotem żartów.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 5 marca w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Grupa znajomych, chcących turystycznie polecieć do Cancum w Meksyku stawiła się do odprawy biletowo-bagażowej. Nie przemyśleli swojego dalszego zachowania, ale wiedzą już, że nie powinni tak robić w przyszłości… Co wydarzyło się podczas spotkania z przedstawicielami obecnych na miejscu służb?

Lot na wakacje zakończony fiaskiem

Dwie osoby z grupy oświadczyły, że mają w bagażach broń, narkotyki i inne niebezpieczne przedmioty. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych, którzy natychmiast szczegółowo skontrolowali 27-letnią kobietę, 34-letniego mężczyznę oraz ich bagaże. Niczego nie odnaleziono. Podróżni tłumaczyli, że był to tylko żart,  ale swoim zachowaniem narazili się na 500-złotowy mandat. Oprócz tego nie mogli, decyzją pilota, wejść na pokład samolotu.

Każda interwencja traktowana bardzo poważnie

Straż Graniczna traktuje bardzo poważnie wszelkiego rodzaju zgłoszenia o podłożeniu bomby, jak również żarty dotyczące rzekomego posiadania przez podróżnych w bagażu broni lub materiałów wybuchowych, które są następnie skrupulatnie weryfikowane. Konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo różne – poczynając od mandatu, utraty biletu lotniczego, zatrzymania i kończąc na zarzutach prokuratorskich.

Przy okazji opisywania tego zdarzenia Straż Graniczna informuje, że przebywając na terenie portu lotniczego, należy zachować rozwagę oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad będzie skutkowało karą finansową.

Dodatkowo, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, na podstawie Ustawy Prawo Lotnicze oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku zabrania się wnoszenia na teren lotniska, bez stosownego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych lub innych przedmiotów, mogących stanowić zagrożenie, np. kastetów, pałek, noży. Dotyczy to wszystkich osób przebywających na terenie lotniska. Jeśli ktoś ma przedmiot, który może zostać uznany za niebezpieczny, musi liczyć się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy Straży Granicznej.