Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie masz monety z Kopcem Wyzwolenia? Możesz ją zdobyć!

Autor: w dniu 2023-05-27

Pięciozłotowa moneta z Kopcem Wyzwolenia miała swoją premierę w 2019 roku. Zainteresowanie nią było ogromne, ale ci, którzy wówczas nie zdobyli numizmatu, będą mogli nadrobić zaległości.

Tym numizmatem zainteresowanych było wielu, ale każdy mógł go otrzymać. Teraz znów będzie szansa na to, by mieć ten wyjątkowy przedmiot w swoim portfelu.

Moneta z Kopcem Wyzwolenia znów dostępna

Narodowy Bank Polski Oddział w Katowicach informuje, że 28 maja, kiedy w Piekarach Śląskich będzie odbywać pielgrzymka, chętni będą mogli – w godz. od 8.00 do 14.00 przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 84 – wymienić 5-złotówkę na pamiątkową monetę 5 zł upamiętniającą 80-lecie usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Będzie można zakupić też banknot kolekcjonerski z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Pamiątkowa moneta pochodzi z serii "Odkryj Polskę". Ma 24 milimetry średnicy, wagę 6,54 g, a wykonana została z miedzionikielu oraz brązu aluminiowo-niklowego. Pierwotnie wyemitowana została w listopadzie 2019 r. w nakładzie 1.200.000 sztuk. Na rewersie monety znajdują się stylizowane wizerunki: Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz fragmentu koła szybowego z kopalni "Julian". Projektantem awersu jest Dobrochna Surajewska, natomiast rewersu – Grzegorz Pfeifer.

Gdy moneta miała swoją premierę, zainteresowanie nią było ogromne, co widać zresztą na zdjęciach pochodzących z mediów społecznościowych Miasta Piekary Śląskie: