Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie ustąpił pierwszeństwa dzieciom. O mało nie doszło do tragedii [WIDEO]

Autor: w dniu 2024-02-02

Jeden samochód zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić dzieci, inny kierujący nie zamierzał tego robić. Finalnie nieomal doszło do potrącenia dwóch dziewczyn.

Kierowcy muszą być szczególnie ostrożni, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Pokazuje to sytuacja, którą uchwycono na filmie zarejestrowanym przez jednego z kierujących. Widać tam, że mężczyzna siedzący za kierownicą osobowego Opla nie ustąpił pierwszeństwa dzieciom znajdującym się na przejściu dla pieszych. Zostało to zarejestrowane przez kamerę samochodową umieszczoną w innym pojeździe. Sceny te rozgrywały się, jak informuje przedstawiciel jaworznickiej policji, 22 stycznia na ulicy Katowickiej w Jaworznie.

Na materiale wideo widać, jak kierujący nie ustąpił pierwszeństwa wchodzącym na oznakowane przejście dla pieszych dzieciom, które zmierzały do szkoły. Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie i mieć bardzo poważne konsekwencje. W tym przypadku na szczęście nikt nie ucierpiał. Nagranie z tego zdarzenia zostało zarejestrowane przez kierującego, który zatrzymał się przed przejściem:

Kierujący osobowym oplem został ustalony i ukarany przez policjantów z jaworznickiej drogówki mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Policjanci przypominają zmotoryzowanym, by zwalniali przed przejściem dla pieszych i obserwowali jego okolice. Należy w takiej sytuacji być gotowym, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Apelują równocześnie, że należy przewidywać zagrożenie.

"Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa" – czytamy w komunikacie. Przekaz ten skierowany jest nie tylko do zmotoryzowanych. "Policyjny apel jest skierowany również do pieszych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego najbardziej narażonymi na urazy związane z udziałem w zdarzeniu drogowym. To właśnie oni są najbardziej narażeni na skutki wypadków i powinni przestrzegać nie tylko podstawowych zasad poruszania się w rejonach dróg i na przejściach dla pieszych, ale też skorzystać z takich udogodnień, które sprawią, że staną się bardziej widoczni. Wejście wprost pod jadący pojazd, nawet zgodnie z przepisami, może skończyć się dla pieszego tragicznie" – napisano.

Mundurowi apelują przy tym, aby każdy zarejestrowany przypadek groźnego zachowania uczestnika ruchu drogowego na drodze zgłaszać policjantom.